Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Krasna Wieś

Cmentarz adwentystyczny w Krasnej Wsi

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz adwentystyczny w Krasnej Wsi - jedyny w Polsce cmentarz należący do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, znajdujący się w miejscowości Krasna Wieś, w województwie podlaskim. Cmentarz jest częścią adwentystycznego ośrodka religijnego w Krasnej Wsi, w skład którego wchodzi także miejscowy zbór adwentystyczny.

Cmentarz w Krasnej Wsi został założony przez adwentystów dnia siódmego w latach 20. XX wieku, jednak po wojnie jego prawnym zarządcą stał się Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, ponieważ w wyniku zawieruchy wojennej dokumentacja poświadczająca własność obiektu została zniszczona. W związku z brakiem aktu własności, próby odzyskania cmentarza przez społeczność adwentystyczną przez wiele lat nie odnosiły skutku, choć polska Cerkiew nigdy nie kwestionowała adwentystycznego charakteru cmentarza i udostępniała go Kościołowi Adwentystów Dnia Siódmego.

W 2010 r. w wyniku rozmów między zarządem adwentystycznej diecezji wschodniej a prawosławną kurią, dzięki życzliwości miejscowego duchownego prawosławnego i przychylności prawosławnej kurii warszawsko-bielskiej, adwentyści dnia siódmego odzyskali cmentarz, a jego właścicielem stała się diecezja wschodnia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.

Cmentarz adwentystyczny w Krasnej Wsi jest jedynym wyznaniowym cmentarzem adwentystycznym w Polsce. W innych częściach kraju, adwentyści korzystają najczęściej z cmentarzy ewangelickich (zarówno należących do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, jak i Ewangelicko-Reformowanego), lub jeśli także to jest niemożliwe - z cmentarzy komunalnych. [źródło: Wikipedia, 2454153]
wyznanieKościół Adwentystów Dnia Siódmego
typ cmentarzawyznaniowy
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 2454153]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl