Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Gdańsk

Cmentarz Brętowski

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz Brętowski - cmentarz w Gdańsku Wrzeszczu Górnym, przy ul. Słowackiego 80. Powierzchnia wynosi 2,5 ha. [źródło: Wikipedia, 1512869]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Założony został w 1904. Na terenie cmentarza istniała początkowo kaplica, którą następnie rozbudowano i utworzono tutaj samodzielną parafię. Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy została erygowana 1 kwietnia 1929.

Stary kościół istniał do 1988, gdy został rozebrany. Nowy kościół (projekt tzw. skoczni) powstał na terenie północnej części cmentarza, u podnóża wzniesienia Ślimak. Kamień węgielny pod nowy kościół został wmurowany 11 lipca 1983. Poświęcenie dolnego kościoła odbyło się 24 grudnia 1983. Nowy kościół budowany jest od 1988, wciąż nie jest ukończony. Msze święte odbywają się w jego dolnej części. W 1999, w wyniku pożaru, rozebrano konstrukcję dachu. Później wymieniono wieżę.

Proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Chajewski.

Na cmentarzu od ponad 50 lat nie są już chowani zmarli. Groby są dobrze utrzymane jedynie od strony ul. Słowackiego. Na części dawnych grobów stoi nowy kościół, garaże oraz dom parafialny. Część cmentarza znajdującą się za domem parafialnym, na stoku wzgórza Ślimak (miejsce pochówków dzieci) zarósł las. Groby na tym obszarze są w bardzo złym stanie, większość inskrypcji na płytach uległa już całkowitemu zatarciu i nie jest możliwa do odczytania.

Wśród dzieci pochowanych na cmentarzu jest Horst Meller (1929-1936), uwieczniony w powieści Pawła Huelle Weiser Dawidek. Grób tego dziecka znajduje się bezpośrednio za domem parafialnym. 31 października 2001 Piotr Jakubiak na grobie postawił krzyż wraz z tabliczką z danymi. Zniknęły one w styczniu 2016, jednak jeszcze w tym samym miesiącu zostały odnalezione. W lutym tego samego roku powróciły na grób. 26 czerwca 2016 odsłonięty został nowy nagrobek Horsta Mellera. W uroczystości wzięli udział, m.in.: Paweł Huelle, inicjatorzy rekonstrukcji nagrobka mieszkaniec Strzyży Piotr Jakubiak oraz radny dzielnicy Oliwa Mikołaj Sobczak, wikariusz miejscowej parafii ksiądz Mikołaj Dacko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa i dziennikarz portalu staraoliwa.pl Tomasz Strug oraz przedstawiciel Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Tomasz Konopacki. Rekonstrukcji nagrobka podjął się Leon Czerwiński. W ramach cyklu Weekend z PKM Dziennik Bałtycki wyemitował w lipcu 2018 odcinek pt.: Pomorskie atrakcje na weekend. Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka.. [źródło: Wikipedia, 1512869]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl