Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Brodnica

Cmentarz ewangelicki w Brodnicy

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz ewangelicki w Brodnicy - zamknięty cmentarz protestancki z końca XVI wieku, położony w Brodnicy, obecnie na Placu Erazma Glicznera. [źródło: Wikipedia, 3928226]
wyznaniecmentarz ewangelicki
stan cmentarzazamknięty
[źródło: Wikipedia, 3928226]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Jednym z najstarszych znanych cmentarzy w Brodnicy był cmentarz ewangelicki, którego lokalizacja odpowiada położeniu dzisiejszego Placu Erazma Glicznera. Jego teren został podarowany współwyznawcom w 1599 roku przez starościnę brodnicką Zofię Działyńską.

Na tym cmentarzu pochowano m.in. zmarłego w Brodnicy znanego pisarza i reformatora religijnego Erazma Glicznera (zmarł 26 stycznia 1603) oraz starościnę brodnicką, księżniczkę Annę Wazównę (zmarła 6 lutego 1625), dla której w centralnej części nekropoli wybudowano grobowiec, w którym jej zwłoki spoczywały aż do drugiego uroczystego pogrzebu, który miał miejsce 16 lipca 1636 roku w Toruniu. Do drugiego pochówku - godnego pozycji Anny doprowadził jej bratanek, król Polski Władysław IV Waza, Wazówna będąc siostrą króla Polski Zygmunta III Wazy powinna zostać pochowana na Wawelu, jednak sprzeciwił się temu Kościół katolicki uzasadniając swoją decyzję tym, że księżniczka Anna nie wyrzekła się swojej protestanckiej wiary na łożu śmierci.

Cmentarz zamknięto w 1798 roku z powodu jego zapełnienia a nowy utworzono na Piaskach (cmentarz ewangelicki na ul. Sądowej). Po zamknięciu cmentarza w kolejnym wieku istniejące tam groby splantowano urządzając na ich miejscu boisko, wybudowano tam także ewangelicką szkołę elementarną (ul. Kościelna 6) oraz ewangielicki dom starców (ul. Kościelna 4).

Obecnie teren byłego cmentarza zajmuje parking miejski a w budynku dawnej szkoły ewangelickiej jest m.in. pizzeria. O tym, że w tym miejscu przed wiekami istniał cmentarz niestety nie informuje żadna tablica pamiątkowa. [źródło: Wikipedia, 3928226]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl