Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Częstochowa

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie jedyny w Częstochowie cmentarz dla zmarłych wyznania ewangelicko-augsburskiego, założony w 1858 roku. [źródło: Wikipedia, 2203069]
wyznanieewangelicko-augsburskie
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 2203069]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Cmentarz powstał w roku 1858 roku, gdy z inicjatywy ks. Ludwika Müllera władze miejskie wydzieliły teren o powierzchni ok. 3 100 m, graniczący z katolickim cmentarzem św. Rocha. Cmentarz uroczyście otwarto 8 lipca 1860 roku. Aż do czasu uruchomienia własnego cmentarza pogrzeby odbywały się na odległych cmentarzach ewangelickich lub częstochowskich nekropoliach katolickich. W 1898 roku władze miasta zajęły część jego terenu na potrzeby cmentarza prawosławnego, tłumacząc to udostępnieniem ewangelikom większego niż w dokumentach obszaru.

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, a cmentarz zapełnił się szybko grobami żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich. W sumie pochowano 107 wojskowych już w czasie pierwszego roku wojny, wykorzystując jednocześnie całą przestrzeń, którą przed wojną szacowano jako wystarczającą na 10 lat. Przez cały okres wojny ewangelicy usiłowali uzyskać zgodę na poszerzenie swojego cmentarza, dopiero w 1919 roku władze miejskie wyraziły zgodę i przekazały na ten cel ok. 1 900 m z likwidowanego cmentarza prawosławnego. Decyzja spotkała się z gwałtownym protestem częstochowskiego kościoła katolickiego, który usiłował ją na wszelkie sposoby zablokować, by przejąć całość terenu cmentarza prawosławnego. Ostatecznie rok później, po interwencji w Ministerstwie Wyznań i Oświecenia Publicznego i u katolickiego biskupa kujawsko-kaliskiego, ewangelicy uzyskali wnioskowany grunt.

W latach 1937-1939 zbudowano na cmentarzu kaplicę. Po wybuchu II wojny światowej ponownie chowano na cmentarzu ewangelickim żołnierzy niemieckich, a po wyczerpaniu wolnego miejsca pochówki przeniesiono na cmentarz Kule. W okresie okupacji cmentarz ewangelicki służył także jako miejsce ulokowania jednej z konspiracyjnych skrytek z dokumentami i pieniędzmi. W końcu lat 60. wyremontowano uszkodzoną w czasie wojny kaplicę cmentarną.

W 1987 roku Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie wpisał cmentarz do rejestru zabytków. [źródło: Wikipedia, 2203069]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl