Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Elbląg

Cmentarz Komunalny Agrykola w Elblągu

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz Komunalny Agrykola w Elblągu - cmentarz położony w Elblągu przy ulicy Agrykola w dzielnicy Witoszewo. [źródło: Wikipedia, 4007120]
typ cmentarzakomunalny
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 4007120]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
W połowie XIX wieku na dotychczasowych nekropoliach wystąpił problem związany z brakiem nowych miejsc grzebalnych, wówczas ewangelicka parafia Najświętszej Marii Panny zwróciła się do magistratu z wnioskiem o wyznaczenie miejsca na nowy cmentarz. Został on wyznaczony na wschód od rzeki Kumieli, przy drodze prowadzącej do Wittenfelde, czyli obecnego Witoszewa. W 1894 na sąsiedniej, położonej na zachód, parceli ulokowano nowy cmentarz parafii św. Anny (Neuer Sankt Annen-Friedhof). W 1904 obok ulokowano nowy cmentarz mennonicki (Mennoniten-Friedhof), a wzdłuż obecnej ulicy Kościuszki cmentarz parafii św. Mikołaja (Neuer Sankt Nikolai-Friedhof). W 1913 Wittenfelde (Witoszewo) zostało włączone w granice miasta Elbląga, a przebiegająca obok cmentarz droga otrzymała nazwę Jahnstraße. W drugiej połowie lat 30. XX wieku cztery nekropolie zostały połączone w jeden cmentarz miejski (Städtische Friedhof) (informator miejski z 1935 wymienia cmentarze jako jeszcze niepołączone). W 1946 władze polskie wydały pozwolenie na kontynuację działalności cmentarza komunalnego, w tym czasie Jahnstraße zmieniła nazwę na Agrykola, objęto nią również sąsiedni cmentarz. Cmentarz mennonicki został splantowany i jego miejsce zajął cmentarz wojenny Armii Czerwonej, który uroczyście otwarto 6 lutego 1946. W najstarszej części cmentarza wydzielono kwaterę wojenną, gdzie spoczywają jeńcy wielu narodowości oraz żołnierze polscy, włoscy i francuscy oraz ofiary II wojny światowej, jest również mogiła obrońców z września 1939. Na cmentarzu Agrykola pochowano również ofiary Grudnia 1970, są to: Waldemar Rebinin, Zbyszek Godlewski i Marian Sawicz. W latach 1978-1982 dawna kaplica cmentarna została rozbudowana według projektu arch. Czesława Taraszkiewcza tworząc kościół Wszystkich Świętych, w 1983 obok kwatery księży redemptorystów ustawiono krzyż katyński.

Wśród pochowanych znajdują się m.in.
* Zdzisław Olszewski
* gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski [źródło: Wikipedia, 4007120]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl