Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Gdańsk

Cmentarz Łostowicki

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz Łostowicki - cmentarz komunalny o powierzchni ponad 50 ha, położony w południowej części Gdańska, na obszarze Piekliska w dzielnicach administracyjnych Ujeścisko-Łostowice i Siedlce. Największy cmentarz w mieście.

Cmentarz Łostowicki jest w tej chwili jedynym cmentarzem otwartym do bieżącego chowania zmarłych w Gdańsku. Nadzór nad nekropolią sprawuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Zajęte jest już 95% powierzchni cmentarza na tradycyjne pochówki. Obecna nazwa cmentarza ''Cmentarz Łostowice'' jest błędna, ponieważ cmentarz ten nigdy nie leżał na terenie Łostowic, a leży przy ul. Łostowickiej. [źródło: Wikipedia, 1391684]
typ cmentarzakomunalny
stan cmentarzaotwarty
[źródło: Wikipedia, 1391684]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Początki tej największej gdańskiej nekropolii sięgają założonego około 1906 roku cmentarza przy siedleckim kościele św. Franciszka z Asyżu (zbudowanym w latach 1904-1906). Najstarsza część - cmentarz św. Franciszka (''Franziskus Friedhof''), wraz z zachowanymi historycznymi nagrobkami, znajduje się od strony ul. Kartuskiej, naprzeciw dworu Krzyżowniki.

Przed II wojną światową ulica, przy której znajdował się cmentarz, nosiła nazwę (niem.) ''Wonneberger Weg''. Po II wojnie światowej zmieniono nazwę na ulicę Łostowicką, od której zaczęto nazywać cmentarz. Cmentarz został przekazany do użytku w 1979 roku.

11 listopada 1998 roku miało miejsce odsłonięcie pomnika Pieta Sybiraków, zwanego też pomnikiem Matki Polki lub Pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu (zob. Światowy Dzień Sybiraka). Usytuowany jest przy głównej alei cmentarza, w Kwaterze Sybiraków. Pomnik powstał dzięki staraniom Związku Sybiraków i Rodziny Katyńskiej.

W 2008 roku na cmentarzu powstała pierwsza na Pomorzu zbiorowa mogiła przeznaczona na pochówki dzieci nienarodzonych. [źródło: Wikipedia, 1391684]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl