Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Rędziny

Cmentarz parafialny w Rędzinach

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz parafialny w Rędzinach - cmentarz parafialny rzymskokatolickiej parafii św. Otylii w Rędzinach koło Częstochowy.

Cmentarz położony jest tuż obok kościoła NMP Nieustającej Pomocy. Historia cmentarza sięga XIX wieku. Wraz z kościołem i ogrodzeniem jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/431/88 (wpisu dokonano 27 maja 1988). [źródło: Wikipedia, 4140619]
typ cmentarzaparafialny
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 4140619]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Zabytkowe groby
Na cmentarzu znajduje się 29 zabytkowych grobów (na stronie internetowej cmentarza w rubryce zabytkowe groby widnieje 30 pozycji, przy czym jeden grób jest opisany jako nieodnaleziony). Wśród nich między innymi:
* Mogiła 20 ofiar terroru hitlerowskiego - grób 20 ofiar publicznej egzekucji w Rudnikach, powieszonych przez okupantów niemieckich 11 września 1942. Zwłoki ofiar początkowo zakopano w lesie niedaleko miejsca egzekucji. 22 kwietnia 1945 zostały one ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Rędzinach. Na pomniku widnieje 10 nazwisk, jednak łącznie udało się ustalić tożsamość 14 ofiar.
* Grób Konrada Korczaka Hubickiego, powstańca styczniowego, który brał udział między innymi w potyczce w Sosnowcu. Nagrobek został ufundowany przez Stefana Hubickiego, przyrodniego brata Konrada.
* Grób Feliksa Erazma Czakiego, również powstańca styczniowego, zmarłego w 1921. Na pomniku upamiętniony jest także jego krewny, ksiądz Saturnin Czaki - proboszcz parafii w Rędzinach w latach 1908-1921, który zginął w trakcie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
* Grób Magdaleny Litwickiej, zmarłej 7 lutego 1886, żony oficera armii Królestwa Polskiego. [źródło: Wikipedia, 4140619]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl