Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Wola Osowińska

Cmentarz parafialny w Woli Osowińskiej

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz w Woli Osowińskiej - znajdujący się przy ul. Nowej w Woli Osowińskiej cmentarz rzymskokatolicki, będący cmentarzem parafialnym Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej. W części jest to cmentarz wojenny wpisany na listę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. [źródło: Wikipedia, 2987950]
wyznaniekatolickie
typ cmentarzawyznaniowy
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 2987950]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Cmentarz w Woli Osowińskiej powstał wraz z erygowaniem Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej. Usytuowano go w części pola ofiarowanego przez mieszkańców na kościół, znajdującego się poza wsią na tzw. ''Lesinie''. Na początku istnienia cmentarz zabierał bardzo mało miejsca, a na pozostałym terenie uprawiano zboże i zioła.

Cmentarz możemy podzielić na sześć sektorów:
* Pierwszy (lata 30-40 XX wieku)
Najstarszy zachowany, a zarazem najmniejszy sektor cmentarza parafialnego. Mogiły znajdujące się w tej części to głównie groby pół-ziemne i betonowe, często spotyka się również nagrobki lastrykowe, lecz one wykonywane były w późniejszym okresie. Oprócz grobów pojedynczych znajduje się tu trzy mogiły z okresu II wojny światowej, zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Nowin i Oszczepalina. Ta część cmentarza jest nazywana ''starym cmentarzem''.
* Drugi (lata 40-50, 80-90 XX wieku)
Ten sektor cmentarza położony w północnej jego części był formowany głównie w okresie II wojny światowej. Znajduje się tutaj trzy mogiły żołnierzy nieznanych, podwójna z 1942 roku, pojedyncza z 1943 roku, oraz potrójna. Ta część uważana za cmentarz wojenny, bo spoczywają tutaj osoby które walczyły o wolność Polski, m.in. w formacjach Wojska Polskiego i Batalionów Chłopskich. W tej części spotyka się również dużo grobów ze schyłku XX wieku, spowodowane jest to akcją ks. kan. Jana Madeja - ówczesnego proboszcza Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej, która miała na celu uporządkowanie cmentarza poprzez zapełnienie pustych kwater, znajdujących się w różnych częściach cmentarza. Groby znajdujące się w tej części to głównie nagrobki wykonane z lastryka i granitu. Ta część cmentarza jest nazywana ''starym cmentarzem''.
* Trzeci (lata 50-70 XX wieku)
Sektor cmentarza znajdujący się w południowej jego części. Zajmuje on najwięcej powierzchni całego cmentarza. Szerokością pokrywa się z drugim sektorem, lecz jest o wiele dłuższy. Groby znajdujące w tej części to głównie nagrobki wykonane z lastryka i granitu. W miejscu tej części cmentarza znajdował się pierwotny cmentarz parafialny z początku lat 30. Dominowały tam groby ziemne i pół-ziemne, które były mało trwałe, a z upływem lat także zaniedbane.
* Czwarty (lata 60-80 XX wieku)
Sektor cmentarza znajdujący się w południowo-zachodniej jego części, początkowo służący do pochówku małych dzieci i ludzi młodych. Na początku lat 60 przeniósł się w to miejsce cały powstający w tym okresie cmentarz. W tej części pochowany jest między innymi - ks. Stanisław Tkacz, proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej, w latach 1967-1988. Groby znajdujące się w tej części to głównie nagrobki z lastryka i granitu.
* Piąty (1985-2010)
Sektor cmentarza znajdujący się w południowo-wschodniej jego części. Pierwszy pochówek w tej części miał miejsce w roku 1984. Piąty sektor cmentarza łączy się z trzecim, lecz łatwo je rozróżnić z powodu że groby w nowszej części stoją w jednej linii. Ostatni pochówek na nowym miejscu w tej części cmentarza miał miejsce w 2010 roku. Większość grobów, które tu się znajdują to nagrobki z marmuru. Ta część cmentarza jest nazywana ''nowym cmentarzem''. Tutaj pochowany jest m.in. Wacław Tuwalski - komendant 10 obwodu łukowskiego BCh, nauczyciel, długoletni dyrektor miejscowej szkoły, działacz społeczny.
* Szósta (od 2010)
Jest to najmłodsza część cmentarza. Znajduje się ona w północno-wschodniej jego części. Pierwszy pochówek w tym miejscu odbył się w 2010 roku. Część ta sąsiaduje z tzw. ''starym cmentarzem''.

W latach 90. miało miejsce uporządkowanie cmentarza, którego dokonał ks. Jan Madej, w związku z tym część tzw. ''nowego cmentarza'' zajmuje tak mało miejsca. W 2011 roku aleja główna cmentarza została utwardzona kostką. [źródło: Wikipedia, 2987950]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl