Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Biała Podlaska

Cmentarz prawosławny w Białej Podlaskiej

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Liczba głosów 1
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 1.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz prawosławny w Białej Podlaskiej - prawosławny cmentarz w Białej Podlaskiej, między ulicami Terebelską i Żytnią.

Cmentarz został założony w 1826 jako unicki, w niewielkiej odległości od miejskiego cmentarza rzymskokatolickiego[http://groby.radaopwim.gov.pl/lokalizacja/4716/ Cmentarz prawosławny w Białej Podlaskiej]. W tym samym roku w jego obrębie zbudowana została cerkiew św. Onufrego. Nekropolia (podobnie jak cerkiew) przeszła na własność wyznawców prawosławia w 1875, po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej, kiedy także w Białej Podlaskiej parafia unicka została przekształcona w prawosławną. Na cmentarzu przetrwało kilkanaście nagrobków z XIX w. (kamiennych lub żeliwnych)red. K. Kolendo-Korczakowa, A. Oleńska, M. Zgliński: ''Katalog zabytków sztuki w Polsce. Województwo lubelskie powiat Biała Podlaska''. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 2006, s. 26-27., z czego najstarsze pochodzą z 1876. Z XIX w. pochodzą m.in. nagrobki Natalji Wyzczikowej (1882), Grigorija Girgasa (1883), Eustachy Tarnogórskiej (1892), Nikołaja Safonowa (1895) oraz Fiodora Nadina (1900); ten ostatni zdobiony jest pełnopostaciową rzeźbą anioła. W granicach cmentarza znajduje się również kapliczka przydrożna z końca XVIII w..

W 1938 cerkiew św. Onufrego została zniszczona podczas akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej. Na jej miejscu ustawiono w 1956 nową cerkiew przeniesioną z Cycowa. W latach 80. XX wieku zastąpiła ją czynna do dnia dzisiejszego (2014) cerkiew Świętych Cyryla i Metodego, natomiast świątynię z Cycowa przekazano do Dobratycz.

Na nekropolii znajdują się nagrobki prawosławnych duchownych (Stefana Semenowicza, Aleksandra Bironta, Władimira Tatarowa), inspektorów gimnazjum w Białej Podlaskiej z okresu zaboru rosyjskiego, rosyjskich oficerów bialskiego garnizonu. Ponadto pochowano na nim czterech działaczy Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy rozstrzelanych przez Niemców 23 listopada 1943 na Placu Wolności, inne ofiary okupantów hitlerowskich, jak również Iwana Pasternaka, ukraińskiego działacza politycznego, zamordowanego w 1943 przez polskie podziemie.


Stefan Semenowicz grób.jpg [źródło: Wikipedia, 3313774]
wyznanieprawosławne
typ cmentarzawyznaniowy
[źródło: Wikipedia, 3313774]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl