Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Poznań

Cmentarz przy ul. Daszewickiej

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz przy ul. Daszewickiej - cmentarz w Poznaniu, znajdujący się na Głuszynie, przy ul. Daszewickiej. [źródło: Wikipedia, 3710052]
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 3710052]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Cmentarz powstał w 1925 w wyniku starań parafii głuszyńskiej, dla której za małe były dwie istniejące nekropolie: przykościelna i przy ul. Głuszyna. Konsekracja cmentarza położonego na południowym stoku doliny Kopla, na niewielkim wzniesieniu, odbyła się 5 lipca 1925. Cmentarz miał rzut geometryczny, prostokątny, z centralną aleją i prostopadłą do niej aleją poprzeczną, z drewnianym krzyżem na ich przecięciu. Zastosowano zieleń o silnych kontrastach barwnych, m.in. brzozę brodawkowatą, świerki, ligustr lśniący, klon srebrzysty, żywotnikiHelena Szafran, ''Miasto Poznań i okolica'', Poznań, PTPN, 1959 (seria "Wielkopolska w Oczach Przyrodnika", nr 3), s.200 i lipy drobnolistne. Centralny plac okoliły cztery wierzby płaczące (''Salix alba'' var. ''vitellina'' f. ''pendula'', pozostała do dziś jedna), zaś całość założenia otaczały szpalery topoli włoskichHanna Hałas-Rakowska, ''Cmentarze parafii św. Jakuba Większego Apostoła w Głuszynie'', w: ''Kronika Miasta Poznania'', nr 4/2009, s.152-161, ISSN 0137-3552.

Cmentarz powiększono po 1945, ale obie części nie korespondują ze sobą i są wyraźnie zróżnicowane. Na zakończeniu głównej alei posadowiono kaplicę na rzucie prostokąta z dwuspadowym ceramicznym dachem. Ściany zdobione są pojedynczymi kamieniami polnymi wmurowanymi w elewacje. Od frontu sygnaturka nad przeźroczem. Kolejne powiększenie nekropolii nastąpiło w ostatniej dekadzie XX wieku.

Na cmentarzu znajduje się pomnik 139 żołnierzy radzieckich poległych podczas walk II wojny światowej. Ponadto pozostało niewiele nagrobków sprzed 1945, m.in. grobowiec Brzozowskich, czy rzeźba anioła na grobie Foltynów. Chowano tu m.in. lotników z Krzesin poległych śmiercią tragiczną. [źródło: Wikipedia, 3710052]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl