Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Wejherowo

Cmentarz Śmiechowski w Wejherowie

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz Śmiechowski - największy cmentarz w Wejherowie, położony przy ulicy Edmunda Roszczynialskiego, w dzielnicy Śmiechowo. Mimo, iż jest administrowany przez parafię katolicką pod wezwaniem Świętej Trójcy, pełni rolę cmentarza komunalnego. [źródło: Wikipedia, 634282]
typ cmentarzakomunalny
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 634282]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia cmentarza
Historia cmentarza sięga roku 1942. Całkowicie zapełnił się Stary Cmentarz, którego powiększenie nie było możliwie (alarmujące informacje o przepełnieniu pojawiły się, m.in. w 1939 r.). Niemcy założyli nową nekropolię z przeznaczeniem dla Polaków. Powstały szczegółowe plany oraz rozpoczęto budowę drogi z cmentarza do miasta. W 1944 r. nastąpiły pierwsze pochówkiTamże..

Mimo poszukiwań innych miejsc pod cmentarz, jednak zdecydowano się na lokalizację wcześniej wybraną przez Niemców. Dyrekcja Lasów Państwowych przekazała ten teren w wieczyste użytkowanie miastu. Administratorem cmentarza została parafia pw. Świętej Trójcy. Cmentarz w latach 1949-1959 był nekropolią wyznaniową - katolicką. Projekt cmentarza kuria biskupia w Pelplinie zatwierdziła w 1952 roku, a prezydium PRN dopiero w 1956 roku. Pierwszy pogrzeb odbył się latem 1957 roku. W 1959 r. decyzją władz cmentarz stał się nekropolią komunalną.

Do 1978 roku trwało zagospodarowywanie nekropolii. W centrum cmentarza stanął wysoki krzyż. Problemem okazała się budowa kostnicy. Prezydium PRN zaleciło wybudowanie kostnicy na koszt parafii, a Kościół twierdził, że budowę powinno sfinansować miasto. Przez kilkadziesiąt lat kostnicy nie zbudowano, a jej funkcję pełniła kaplica - kostnica przy dawnym szpitalu (ul. św. Jacka). Okazały dom przedpogrzebowy wybudowano dopiero na początku lat osiemdziesiątych. Budowę w całości sfinansowała parafia. Kościół został konsekrowany przez ordynariusza chełmińskiego Mariana Przykuckiego. Później doprowadzono do cmentarza bieżącą wodę i elektryczność, a na główną aleję wylano asfalt. Od strony ul. Roszczynialskiego postawiono nowe ogrodzenie, a w głębi cmentarza wybudowano obiekt gospodarczy. Kilka lat temu nekropolia zyskała również nowe oświetlenie.

Obecnie Cmentarz Śmiechowski jest jedynym wykorzystywanym miejscem pochówku w Wejherowie, co sprawia, że zaczyna na nim brakować miejsca. Możliwości powiększenia cmentarza są ograniczone ze względu na jego naturalne położenie, jest on bowiem z trzech stron otoczony wzgórzami morenowymi. [źródło: Wikipedia, 634282]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl