Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Warszawa

Cmentarz staroobrzędowców

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz staroobrzędowców na Kamionku - historyczny cmentarz na warszawskim Kamionku, który istniał w latach 1831-1961 przy ul. Grochowskiej. [źródło: Wikipedia, 1183801]
wyznaniebezpopowcy
typ cmentarzawyznaniowy
stan cmentarzanieczynny
[źródło: Wikipedia, 1183801]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Cmentarz powstał w czasie powstania listopadowego. Pierwotnie na jego terenie znajdowały się mogiły rosyjskich kirasjerów, którzy polegli w bitwie o Olszynkę Grochowską. Następnie do drugiej połowy XIX wieku pochówki na tej nekropolii nie odbywały się. Dopiero w latach 80. XIX wieku cmentarz stał się miejscem pochówków rosyjskich rodzin kupieckich osiadłych w Warszawie, które należały do wspólnot religijnych staroobrzędowców.

W latach 20. XX wieku w związku z przepełnieniem cmentarza jak i częstszymi pochówkami staroobrzędowców (bezpopowców) na cmentarzu prawosławnym na Woli nekropolia na Kamionku pozostała nieużytkowana. Cmentarz szczęśliwie przetrwał okres II wojny światowej. Dopiero w 1961 podjęto decyzję o jego zamknięciu i ostatecznej likwidacji. W 1970 dokonano rozbiórki parkanu i ostatnich grobowców. Jednak część nagrobków, głównie tych w kształcie charakterystycznych trumien, przeniesiono na Prawosławny Cmentarz Wolski, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego.

Obecnie na miejscu cmentarza staroobrzędowców znajduje się skwer przy ul. Grochowskiej 307. W 2017 na jego terenie ustawiono tablicę informacyjną z historycznym zdjęciem przybliżającą dzieje nekropolii. Tablicę ufundowano z budżetu partycypacyjnego w ramach projektu obywatelskiego zgłoszonego i wybranego przez mieszkańców Pragi. Jego celem było nie tylko zachowanie pamięci o cmentarzu, ale też ocalenie tego skrawka zieleni przed zabudową deweloperską. [źródło: Wikipedia, 1183801]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl