Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Łódź

Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi - jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Wbrew nazwie mieści się nie na Radogoszczu, lecz na sąsiadującym z nim Julianowie. [źródło: Wikipedia, 847509]
wyznaniekatolicyzm
typ cmentarzawyznaniowy
stan cmentarzaczynny
[źródło: Wikipedia, 847509]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Historia
Cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Rocha powstał w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku, w podmiejskiej (do 1940 r.) gminie Radogoszcz (obecnie w północnej części dzielnicy Bałuty), stąd popularna nazwa: ''cmentarz na Radogoszczu''.

Obecny cmentarz jest w rzeczywistości połączoną nekropolią pierwotnie dwóch osobnych cmentarzy położonych w pobliżu siebie: ewangelickiego, założonego przed 1914 r. oraz katolickiego u zbiegu ulic gen. J. Sowińskiego i Zgierskiej.

Po 1945 zaczęto pochówki katolickie na cmentarzu ewangelickim. Przebito dwa przejścia łączące oba cmentarze. Mur dzielący cmentarze zlikwidowano dopiero w latach osiemdziesiątych XX w. Około 1960 r. cmentarz katolicki wchłonął najstarszą część cmentarza ewangelickiego, która do tej pory była zamknięta dla pochówków katolickich.

Na cmentarzu znajduje się mogiła ofiar styczniowej masakry w 1945 r. w położonym naprzeciwko (od ul. gen. Sowińskiego)bliskiego więzienia radogoskiego, ofiar nalotu niemieckiego w dn. 5 września 1939 r., żołnierzy polskich na pałac Heinzlów w pobliskim parku julianowskim jako ówczesnej siedzibie sztabu Armii Łódź, ekshumowane w 1947 r. z cmentarza żydowskiego w Łodzi prochy rozstrzelanych żołnierzy Polski Podziemnej (m.in. jest tu pochowany ppor. AK - Janusz Różewicz - brat znanego poety Tadeusza), partyzantów z harcerskiej drużyny Promienistych.

Analizując wygląd ogrodzenia cmentarnego od strony ul. Zgierskiej można domyśleć się poszczególnych faz rozwojowych cmentarza. [źródło: Wikipedia, 847509]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl