Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Szczecin

Cmentarz Turzyński

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz Turzyński - dawny cmentarz komunalny położony na terenie Szczecina. Zajmował teren o powierzchni ponad 7 ha w kwartale ulic: A.Mickiewicza (''Kreckowerstr.''), S.Noakowskiego (''Groepler Str.''), Jagiellońska (''Turner Str.'').

W październiku 1848 roku na wydzielonym wcześniej terenie dokonano pierwszych pochówków, rozpoczynając funkcjonowanie cmentarza komunalnego, który miał być nekropolią ówczesnej wsi Turzyn (''Torney''). Cmentarz dość szybko się zapełniał, już pod koniec 1893 roku magistrat postanowił ograniczyć ilość pochówków. Postanowiono wówczas z czasem zmienić funkcję tego terenu i przeznaczyć go na park miejski, co wówczas było częstym sposobem porządkowania terenów zajmowanych przez zaniedbane kwatery cmentarne. Mimo tych planów w 1895 roku w północnej części nekropolii wybudowano neogotycką kaplicę. Mniej więcej w tym samym czasie zachodnia część została odcięta przez budowaną obwodnicę kolejową. Ostatecznie cmentarz zamknięto dla pochówków dopiero w 1928 roku. Podczas II Wojny Światowej w cmentarnej kaplicy odprawiano msze święte dla polskich robotników przymusowych. W 1945 roku budynek został uszkodzony i w późniejszych latach został rozebrany. W latach 60. XX wieku teren splantowano i przeznaczono pod park miejski. Obecnie jest to Park im. St. Noakowskiego. Część zachodnią dawnego Cmentarza Turzyńskiego zajmują obecnie ogrody działkowe. Pozostałością po dawnej roli tego terenu są drzewa rosnące dawniej wzdłuż cmentarnych alejek: dęby, klony, platany. W zachodniej części parku pozostał fragment muru i bramy. [źródło: Wikipedia, 1850800]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl