Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Woźniczna

Cmentarz wojenny nr 179 Woźniczna-Kłokowa

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz wojenny nr 179 - Woźniczna-Kłokowa - zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w Woźnicznej w gminie Pleśna, w województwie małopolskim. Spoczywa na nim łącznie 20 poległych żołnierzy rosyjskich i austro-węgierskich.

Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W VI okręgu tarnowskim cmentarzy tych jest 62. [źródło: Wikipedia, 2407578]
typ cmentarzawojenny
stan cmentarzanieczynny
[źródło: Wikipedia, 2407578]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Położenie
Cmentarz znajduje się w Woźnicznej; przy drodze drodze biegnącej wzdłuż linii kolejowej nr 96, między stacjami Łowczówek Pleśna i Kłokowa. Usytuowany jest u podnóża stoku na skraju lasu. Z drogi jest niewidoczny, gdyż przysłaniają go zarośla, widoczny jest natomiast z linii kolejowej. Przy drodze brak jakiejkolwiek informacji o cmentarzu. [źródło: Wikipedia, 2407578]
Opis cmentarza
Niewielki cmentarz zaprojektowany przez Heinricha Scholza zbudowano na planie prostokąta, z niewielkim występem w formie ryzalitu od strony zbocza. Otoczony jest pełnym kamiennym murem nakrytym betonowym parapetem. Wejście na cmentarz prowadzi przez kutą dwuskrzydłową furtkę oflankowaną dwoma słupkami. 

Pomnikiem jest ścianka wyodrębniona z płaszczyzny tylnego ogrodzenia za pomocą dwóch słupów, wymurowanych z kamiennych bloków. Na środku wnęki między tymi słupami wznosi się wysoki drewniany krzyż łaciński. Po jego obu stronach zamontowano tablice z datami 1914 i 1915 zapisanymi cyframi rzymskimi.

Mogiły poległych żołnierzy rozmieszczono w trzech rzędach. Nagrobki to betonowe stele. Nagrobki żołnierzy rosyjskich wieńczy żeliwny dwuramienny krzyż, na stelach zamontowano białe blaszane tabliczki z napisem 1 RUSS KRIEGER". Trzy mogiły żołnierzy austro-węgierskich znajdują się w centrum środkowego rzędu, odróżniają się od rosyjskich wyższym, jednoramiennym krzyżem z imienną inskrypcją.

Cmentarz został wyremontowany i w 2017 r. jest w bardzo dobrym stanie. [źródło: Wikipedia, 2407578]
Polegli
W 20 grobach pojedynczych pochowano 17 żołnierzy rosyjskich oraz 3 żołnierzy armii austro-węgierskiej. Nazwiska żołnierzy rosyjskich nie są znane. Jeden z żołnierzy austro-węgierskich walczył w 4. Pułku Cesarskich Strzelców Tyrolskich, dwóch pozostałych w 14. pułku piechoty z Linzu. Są znani z nazwiska, wszyscy polegli w maju 1915 roku, a więc podczas bitwy pod Gorlicami.

[źródło: Wikipedia, 2407578]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl