Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Święcany

Cmentarz wojenny nr 30 Święcany

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz wojenny nr 30 - Święcany - austriacki cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w Święcanach, w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Skołyszyn. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W II okręgu Jasło, cmentarzy tych jest 31. [źródło: Wikipedia, 859141]
typ cmentarzawojenny
stan cmentarzanieczynny
[źródło: Wikipedia, 859141]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Opis cmentarza
Zaprojektowany został przez Johanna Jägera na planie prostokąta. Ogrodzenie trzech boków tworzy kamienny mur, tylko ogrodzenie od strony bramki wejściowej wykonane jest z drewnianych segmentów płotu osadzonych na murowanych słupkach krytych gontem i zwieńczonych krzyżami. Wejście przez dwuskrzydłową drewnianą furtkę. Od furtki do przeciwległej ściany wiedzie alejka. Ściana pomnikowa murowana z piaskowca. Zamontowano na niej tablicę z inskrypcją w języku niemieckim. W tłumaczeniu na język polski brzmi ona:

''Ci, którzy walczyli,i ci, którzy Was ochraniali,Polegli wierni swemu obowiązkowi.Świetlistym skutkiem naukikrwawego czasuJest jutrzenka wolności dla nas.''

Nagrobki w regularnych rzędach. Zwieńczone są jednoramiennymi (łacińskimi) lub dwuramiennymi (lotaryńskimi) drewnianymi krzyżami osadzonymi na betonowym cokole i przykrytymi drewnianymi daszkami. Na krzyżach zamontowano tabliczki z nazwiskami poległych, lub wskazującymi tylko na liczbę pochowanych w danej mogile. Wzdłuż ogrodzenia cmentarza nasadzono rzędy drzew.

Cmentarz wybudowano w latach 1916-1917. Był remontowany w 2004 roku i jest w dobrym stanie technicznym. znajduje się pod opieką gminy Skołyszyn. [źródło: Wikipedia, 859141]
Polegli
Według zamontowanej na drzewie tablicy informacyjnej pochowano tutajNa podstawie tablicy zamontowanej na drzewie przy ogrodzeniu cmentarza:
* 159 żołnierzy armii austro-węgierskiej, walczących w 56, 59 i 100 j.r.
* 100 żołnierzy armii rosyjskiej walczących w 121 i 122 pułku piechoty.
Z nazwiska znanych jest 104 żołnierzy. Wszyscy polegli w dniach 4 i 5 maja 1915 r. na polach w okolicach Biecza i Szerzyn, czyli podczas zwycięskiej dla sprzymierzonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich bitwy pod Gorlicami.



[źródło: Wikipedia, 859141]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl