Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Mikluszowice

Cmentarz wojenny nr 323 Mikluszowice

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz wojenny nr 323 - Mikluszowice - austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu IX Bochnia.
Znajduje się w zachodniej części miejscowości Mikluszowice w powiecie bocheńskim, w gminie Drwinia województwa małopolskiego.

Jest to kwatera w północno-zachodnim narożniku mikluszowickiego cmentarza parafialnego leżącego po prawej stronie drogi z Bochni do Świniar.

Cmentarz zbudowano wzdłuż drogi, na planie wydłużonego prostokąta. Po zachodniej stronie zbudowano z betonowych bloczków ścianę pomnikową. Pośrodku niej, na postumencie postawiono betonowy krzyż a na nim zamontowano żeliwny krzyż z mieczy z datą 1915. Po bokach, na niewielkich stelach krzyże dwuramienne z datami 1914. Po bokach ściany posadzono dwie lipy. Przed nią, wzdłuż ogrodzenia umieszczono, na niewielkich postumentach, rząd kutych, metalowych krzyży: 12 łacińskich oraz 3 dwuramienne. Groby są bezimienne. Cmentarz jest ogrodzony betonowymi słupkami połączonymi rurami. Przed pomnikiem znajdują się dwa wejścia przegrodzone łańcuchami.
Pochowano na nim 33 żołnierzy austro-węgierskich (19 znanych z nazwiska) oraz 15 żołnierzy rosyjskich. Polegli w okresie sierpień-grudzień 1914 oraz w początkach 1915 roku.

Nekropolię projektował Franz Stark.

Podczas II wojny światowej został pochowany na cmentarzu radziecki pilot, major Nikołaj Nikołajewicz Szaranda, zestrzelony 15.01.1945 przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Gawłówkiem. [źródło: Wikipedia, 3232692]
typ cmentarzawojenny
[źródło: Wikipedia, 3232692]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl