Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Przysłup

Cmentarz wojenny nr 59 Przysłup

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz wojenny nr 59 - Przysłup - austriacki cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w północno-wschodniej części wsi Przysłup w gminie Uście Gorlickie, popod szczytem Magury Małastowskiej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do I Okręgu Cmentarnego Nowy Żmigród. [źródło: Wikipedia, 1709013]
typ cmentarzawojenny
stan cmentarzanieczynny
[źródło: Wikipedia, 1709013]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Opis
Obiekt znajduje się w lesie, na stoku Magury Małastowskiej. Najłatwiej do niego trafić ścieżką znakowaną biało-czarnymi kwadratami ze szczytu Magury Małastowskiej. Ścieżka rozpoczyna się na rozejściu szlaków zielonego i niebieskiego . Przechodzi najpierw koło znajdującego się około 100 m od rozejścia szlaków cmentarza wojennego nr 58, a następnie po około 20 minutach dochodzi do cmentarza nr 59.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni 163 m, otoczonego kamiennym murem wysokości około metra z trzech stron oraz kamiennej trójkątnej ściany zakończonej kamiennym krzyżem. Na jego obszarze usytuowanych jest 17 mogił zbiorowych oraz jeden nagrobek pojedynczy urodzonego w Lazne Podehrady w 1888 roku Czecha Emila z Obereigneru. Całość cmentarza jest po generalnym remoncie i oczyszczeniu z krzaków, drzew i chwastów. W latach 2007-2008 cmentarz został odnowiony przez Stowarzyszenie Magurycz z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. Zachowały się także oryginalne kamienne słupki HV wyznaczające granice działki cmentarnej.

Na pomniku zachował się napis wyryty w kamiennej płycie:
: WOLLT IHR DIE HEIMGEGANGENEN
: HELDEN EHREN SCHENKT
: EUER HERZ DER ERDE
: DIE SIE DECKT

Na cmentarzu pochowano w 17 mogiłach zbiorowych i 1 grobie pojedynczym 80 żołnierzy:
* 60 austro-węgierskich z następujących jednostek: 40 Pułk Piechoty Austro-Węgier z Rzeszowa. 56 PP z Krakowa, 89 PP z Jarosławia, 98 PP z Josevova, 36 PP, 3 PP, 10 PP, 12 PP, 30 PP, 4 Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty, 3 Pułk Piechoty k.k. Landwehry,30 Pułk Piechoty k.k. Landwehry oraz 24 Batalionu Landsturmu
* 20 rosyjskich
poległych od stycznia do maja 1915Oktawian Duda, ''Cmentarze I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918'' - Studia i materiały, Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Warszawa 1995, s. 124.

Spośród 60 pochowanych żołnierzy austriackich znana jest tożsamość 56. [źródło: Wikipedia, 1709013]
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl