Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Mława

Cmentarz żołnierzy niemieckich w Mławce

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Mławka - cmentarz żołnierzy armii niemieckiej z I i II wojny światowej (niem. ''Deutsche Kriegsgräberstätte Mlawka'') - cmentarz z okresu I wojny światowej i II wojny światowej znajdujący się w powiecie działdowskim, gm. Iłowo-Osada. Cmentarz usytuowany jest na północny zachód od Mławy wśród lasu około 300 m od drogi 544 Mława - Działdowo . Cmentarz teren otoczony jest ogrodzeniem. Jest w dużej części zadrzewiony. Cmentarz został założony w okresie I wojny światowej i pochowano na nim nieokreśloną liczbę żołnierzy Cesarstwa Niemieckiego.

W czasie inwazji niemieckiej na Polskę w 1939 roku w okolicach Mławy rozegrała się trwająca 4 dni bitwa zwana bitwą pod Mławą. W wyniku walk zginęło około 1200 żołnierzy polskich oraz 1800 niemieckich. Żołnierze niemieccy zostali pochowani na trzech cmentarzach zbiorowych. Jednym z nich został umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza z I wojny światowej. W latach 1940 - 1944 cmentarz był budowany oraz utrzymywany przez polskich więźniów obozów hitlerowskich w Iłowie i Mławce. Do 1945 roku zostało pochowanych na nim 1547 żołnierzy niemieckich.

Staraniem Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (''Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge e. V'') oraz Polskiej Fundacji Pamięć nekropolia została zrekonstruowana w latach dziewięćdziesiątych, a uroczyste otwarcie nastąpiło 5 października 1996 roku. Na cmentarz przeniesiono ekshumowanych z okolicznych cmentarzy żołnierzy. Całkowita liczba pochówków z okresu II wojny światowej wynosi 12 479. Zdecydowana większość nazwisk pochowanych wyryta jest na parudziesięciu blokach granitowych. [źródło: Wikipedia, 2397459]
typ cmentarzawojenny
stan cmentarzanieczynny
[źródło: Wikipedia, 2397459]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl