Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Wrocław

Cmentarz Żołnierzy Włoskich we Wrocławiu

Edytuj opis cmentarza
Dodaj zdjęcia
Piękny cmentarz
Liczba internautów, którzy uznali ten cmentarz za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy wynosi 0.

Jeśli Ty również uważasz, że to jeden z najpięknijszych polskich cmentarzy wybierz przycisk Piękny cmentarz i oddaj swój głos.

Ranking polskich cmentarzy według liczby głosów jest prezentowany w zakłądce Polskie cmentarze.
Zaznacz poniższą opcję jeśli uważasz, że ten cmentarz jest jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy.

Twój głos wpłynie na pozycję cmentarza w rankingu najpiękniejszych polskich cmentarzy prezentowanym na stronie.

Zamknij

Wróć do strony glównej
Cmentarz Żołnierzy Włoskich - nekropolia we Wrocławiu, na której pochowani są żołnierze włoscy - jeńcy wzięci do niewoli niemieckiej, po przegranej przez Włochy bitwie pod Caporetto dnia 24 października 1917 roku.

Budowę cmentarza rozpoczęto w roku 1927, w granicach ówczesnego Cmentarza Grabiszyńskiego, a jej koszty pokrywał w całości rząd włoski. Pierwsze ciała pogrzebano w połowie tegoż roku, jednak oficjalnie nekropolię otwarto dopiero 2 XI 1928 r. Złożono tu szczątki 1017 żołnierzy zmarłych w obozach jenieckich we Wrocławiu oraz w 71 innych miejscowościach wschodnich obszarów Niemiec, w tym Dolnego Śląska. Cmentarz powstał na wydzielonej z Cmentarza Grabiszyńskiego III kwaterze numer 50, w centralnej części stanął obelisk zaprojektowany przez Angelo Regrettiego, z napisem w języku włoskim: ''Pax - L'Italia ai suoi figli caduti nella guerra mondiale MCMXV-MCMXVIII'' (''Pokój - Włochy swoim synom poległym w wojnie światowej 1915-1918''). Uroczystość otwarcia miała miejsce dnia 2 listopada roku 1928. Od grudnia 1943 do sierpnia 1944 pochowano tu także 20 żołnierzy włoskich wziętych do niewoli po odsunięciu od władzy Mussoliniego, dokonanej przez marszałka Badogliego, a w okresie od 1947 do 1950 stopniowo przenoszono tu tymczasowe groby 27 żołnierzy (i być może cywili) włoskich, poległych w czasie oblężenia Wrocławia w roku 1945 i pochowanych pierwotnie na prowizorycznych kwaterach w całym Wrocławiu. W 1957 r. dzięki staraniom rządu włoskiego dokonano ekshumacji wszystkich Włochów zmarłych w 1943-1944 i 10 ciał z czasów oblężenia Wrocławia i pochowano je na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich w Warszawie. Trzaskowska przypuszcza, że wtedy też ekshumowano pozostałe ofiary oblężenia Wrocławia i pochowano je we Włoszech, jednak żadne dokumenty na to nie zachowały się. W tej samej dekadzie pierwotne nagrobki międzywojenne zastąpione nowymi, które przetrwały do dziś.

Obecnie kwatera ta otoczona jest terenem Parku Grabiszyńskiego [źródło: Wikipedia, 743731]
typ cmentarzawojskowy
stan cmentarzanieczynny
[źródło: Wikipedia, 743731]
Polska
obszar, na którym są dostępne usługi
obszar, na którym usługi nie są dostępne
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl