Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Krzysztof Krawczyk
Krzysztof January Krawczyk (ur. 8 września 1946 w Katowicach, zm. 5 kwietnia 2021 w Łodzi) - polski piosenkarz obdarzony barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor. W latach 1963-1973 i 1976 wokalista zespołu Trubadurzy, od 1973 artysta solowy. Wypromował wiele znanych przebojów. Jego popularność wyznaczają liczne trasy koncertowe w Europie i na świecie oraz wiele nagród i wyróżnień. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Jego utwory doczekały się wielu coverów śpiewanych przez innych wykonawców i zespoły m.in.: T.Love, Aleksandrę Szwed, Roberta Janowskiego, Mariusza Kalagę, Macieja Maleńczuka, Roberta Rozmusa, Stachurskyego, Piotra Gąsowskiego, Michała Milowicza, Roberta Moskwę, Janusza Józefowicza, Nataszę Urbańską, Krzysztofa Hanke, Krzysztofa Respondka, Piotra Cugowskiego, Rafała Brzozowskiego i Sławomira Zapałę.
Wczesne lata
Urodził się w Katowicach i został ochrzczony w tamtejszym Kościele Mariackim. Jego rodzicami byli January (1906-ok. 1962 lub 1964) i Lucyna Krawczyk z d. Drapała (1922-2006). Oboje byli aktorami i śpiewakami operowymi. W 1947 r. wraz z rodziną przeniósł się do Białegostoku, gdzie jego ojciec podjął pracę w miejscowym teatrze. W 1949 rodzina przeprowadziła się do Poznania, gdzie January Krawczyk rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 1950 r. uradził się brat Krzysztofa - Andrzej.

We wrześniu 1953 podjął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 im. Henryka Wieniawskiego, w klasie fortepianu. W 1956 r. przeniósł się z rodziną do Łodzi, gdzie ojciec podjął pracę jako baryton w Teatrze Muzycznym, a matka - jako śpiewaczka operowa. Krzysztof uczył się w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie, natomiast śpiewu uczył się w liceum tej szkoły.

Po śmierci ojca został gońcem jako jedyny żywiciel rodziny, jednocześnie kontynuował naukę w szkole wieczorowej i zdał maturę. Mocno przeżył śmierć ojca i stał się ateistą[https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/158488,krzysztof-krawczyk-zylem-bez-boga.html ''Krzysztof Krawczyk: Żyłem bez Boga'']. (w 1982 r. nawrócił się na wiarę chrześcijańską).
Przebieg kariery
Trubadurzy.
W 1963 wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył zespół Trubadurzy, do których w 1965 na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. Grupa, obok Czerwonych Gitar, była jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów bigbitowych łączących elementy rocka z polską muzyką ludową. Wylansowali w tym czasie przeboje: Kasia, Znamy się tylko z widzenia, Krajobrazy, Byłaś tu, Kim jesteś, Ej, Sobótka, Sobótka, Cóż wiemy o miłości czy Przyjedź mamo na przysięgę.

W 1967, po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego do zespołu No To Co, Krawczyk wraz z Mikołajczyk i Lichtmanem udzielali się w eksperymentalnym zespole Izomorf 67. Po kilku miesiącach Krawczyk i Lichtman wrócili do Trubadurów. Wraz z zespołem występował na wielu festiwalach m.in. w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki W Opolu - Aktualności z polskiej sceny muzycznej, wystawy i zajęcia edukacyjne |data dostępu = 2021-04-05 |opublikowany = muzeumpiosenki.pl |url = https://muzeumpiosenki.pl/edukacja/trubadurzy_637.html}}, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz na koncertach za granicą: w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii. Zdobył z nią wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę na Festiwalu w Opolu za udany debiut i piosenkę Przyjedź mamo na przysięgę.

Lata 70..
W 1973 rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta pt. ''Byłaś mi nadzieją'', nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W 1974 nawiązał współpracę z menedżerem Andrzejem Kosmalą. W latach 70. występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Australii, na Alasce, Jamajce i Kubie. W 1975 nagrał m.in. Parostatek i Rysunek na szkle. Zaczął wtedy współpracę z Jerzym Milianem, który skomponował mu wiele melodii do piosenek. Występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

W 1975 otrzymał tytuł Piosenkarza Roku w plebiscycie Klubów Publicystów Estradowych oraz wystąpił na festiwalu w Rostocku, gdzie zdobył trzecią nagrodę. Podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu otrzymał nagrodę Złotego Pierścienia oraz Nagrodę Ministra Obrony Narodowej z rąk Wojciecha Jaruzelskiego. Na początku 1976 powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę ''Znowu razem'', która zyskała status złotej płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk ostatecznie odszedł z grupy. W sierpniu zdobył trzy nagrody podczas 16. festiwalu sopockiego. Jego piosenki były niezwykle popularne zarówno w radiu, jak i telewizji. W tym roku wystąpił na 18 koncertach w Sali Kongresowej w Warszawie, gromadząc na każdym z wydarzeń komplety publiczności.

W 1977 śpiewał poezję Siergieja Jesienina wplecioną w fabułę przedstawienia spektaklu ''Staroświecka komedia'' Arbuzowa w Teatrze Polskim w Poznaniu. W tym samym roku nagrał album z piosenkami Jesienina oraz zdobył nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii. Niedługo potem nawiązał współpracę z orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, a następnie podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą Polydor, dla której nagrał dwa single: Als wir noch Kinder waren i Auf Wiedersehen Madelaine. 4 grudnia zaprezentował premierowo piosenkę Hej, Barbara podczas Święta Górników w Katowicach. W 1978 nagrał kilka piosenek, m.in. Jak minął dzień, Byle było tak, Pamiętam ciebie z tamtych lat, a także wygrał 26. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu dzięki piosence Pogrążona we śnie Natalia. W tym roku ukazała się piosenka bożonarodzeniowa Na sianie, którą wykonał wraz z Ireną Jarocką i zespołem 2 plus 1. Do utworu dograno również klip w Baden-Baden.

W sierpniu 1978 wystąpił z utworem Jak minął dzień na 2. Międzynarodowym Festiwalu Interwizji. Mimo przegranej piosenka jeszcze długo cieszyła się popularnością wśród słuchaczy. Niedługo po zakończeniu festiwalu na życzenie szefa Radiokomitetu Macieja Szczepańskiego zniknął z radia i telewizji. Medialna cenzura nie wpłynęła jednak na popularność Krawczyka wśród słuchaczy, którzy nadal chętnie kupowali jego płyty, a w 1979 nagrodzili go nagrodą Indywidualność Estradowa Roku na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu.

Pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z Jarosławem Kukulskim, który skomponował dla niego piosenkę To co dał nam świat. Włączył do swego repertuaru jeszcze inne kompozycje Kukulskiego, w tym utwór Już nie obejrzę się, piosenkę z filmu ''Diabelskie szczęście'' oraz Ursynów Cię wita do filmu dokumentalnego Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ''Skupisko'', opowiadającego o rozbudowie warszawskiej dzielnicy Ursynów.

Lata 80..
Zmęczony cenzurowaniem jego twórczości w polskich mediach, w 1979 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez kolejne lata koncertował m.in. po klubach w Chicago, Las Vegas i Indianapolis. Oprócz tego dorabiał, pracując m.in. jako taksówkarz, barman, czy robotnik fizyczny - układał dachówki i budował drewniane schody. Podczas pobytu w USA nagrał album pt. ''From a Different Place''. Na emigracji przebywał do 1985.

Po powrocie do Polski nagrał w duecie z Bohdanem Smoleniem kilka humorystycznych piosenek (Mężczyzna po czterdziestce, Dziewczyny, które mam na myśli do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa To All the Girls I Loved Before z 1984), które były zupełnie odmienne od jego dotychczasowej twórczości. W telewizyjnym programie sylwestrowym, transmitowanym przez TVP1, w 1984 zaśpiewał piosenki ze swojego longplaya Dobry stary rock i To jest po prostu rock and roll, które zyskały uznanie wśród publiczności. Na początku 1985 nagrał płytę pt. ''Wstaje nowy dzień'', a w czerwcu zdobył drugą nagrodę na 22. KFPP w Opolu dzięki wykonaniu piosenki Nie przesadza się starych drzew. Ponadto doczekał się emisji swojej piosenki z filmu ''Diabelskie szczęście'' na antenie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Niedługo potem został uznany za piosenkarza roku w plebiscycie tygodnika Panorama.

W 1986 jego piosenki Za tobą pójdę jak na bal, To jest po prostu rock and roll, Pokochaj moje marzenia, Wstaje nowy dzień i Ostatni raz zatańczysz ze mną cieszyły się popularnością w telewizyjnych plebiscytach TVP - ''Radiowej piosence tygodnia'', ''Interstudiu 86'' i ''Telewizyjnej liście przebojów''. W tym samym roku zdobył drugie miejsce za piosenkę Ostatni raz zatańczysz ze mną w plebiscycie Polskiego Radia na Przebój roku. Dla telewizji nagrał recitale: Nie przesadza się starych drzew z piosenkami country, Rock and roll i okolice z evergreenami z longplaya pt. ''Dobry stary rock'', za który otrzymał złotą płytę, oraz Kolędy polskie na zamku w Książu. Zrealizował też teledyski do piosenek: Za tobą pójdę jak na bal, Ostatni raz zatańczysz ze mną, Dziewczyny, które mam na myśli (duet z Bohdanem Smoleniem), Pójdę w drogę i wezmę z sobą księżyc, To jest nasz świat i Wygrajmy jeszcze jeden mecz, którą nagrał z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku. Wystąpił w Mundialowej Gali w katowickim Spodku. W Telewizji Kraków śpiewał przeboje Elvisa Presleya w Muzycznych wspomnieniach. Z Alex Bandem w TVP1 w audycjach Przeboje świata oraz Przeboje 86 wykonał utwory Dzwonię do ciebie, by ci powiedzieć, że cię kocham Stevie Wondera, Purple Rain z repertuaru Princea, a także Midnight Lady, autorstwa Dietera Bohlena z repertuaru Chrisa Normana.

W 1987 nagrał, wraz z zespołem Klincz, piosenkę Skandali Smak, która przez kilka miesięcy utrzymywała się w czołówce ''Radiowej Piosenki Tygodnia'' emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia. 28 czerwca 1988 uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu koło Buszkowa, w którym odniósł poważne obrażenia - miał pękniętą żuchwę, uszkodzone kości policzkowe, złamaną szczękę, centralne zwichnięcie stawu biodrowego i złamaną nogę. Wkrótce nawiązał bliską znajomość z chirurgiem Maciejem Świtońskim, który podjął się m.in. operacji jego tarzy. Lekarz ten, i jednocześnie muzyk, skomponował potem dla niego dwa utwory na płytę.

10 lutego 1989 w Obornikach zagrał pierwszy koncert po wypadku; na estradę wszedł o lasce, pożyczonej od Ryszarda Poznakowskiego z Teatru Syrena. Zagrał przyśpiewki góralskie, piosenki zespołu No To Co, przeboje The Beatles, Elvisa Presleya, Stevie Wondera, a także utwory własne. Występem rozpoczął kolejną trasę po Polsce i świecie. Jego występy były poprzedzane reklamą prasową i telewizyjną, którą zajął się dziennikarz Jerzy Wenderlich. W tym samym roku został dobrze przyjęty przez Polonię australijską, dla której wystąpił od 22 lutego do 6 marca z koncertami w Adelaidzie, Sydney i Melbourne.

Lata 90..
W 1990 ponownie wyemigrował do USA, gdzie wkrótce podpisał kontrakt z firmą Hallmark. Pod opieką artystyczną Davida Briggsa, nagrał w Nashville płytę pt. ''Eastern Country Album''. Pod koniec 1993 wrócił do Polski, do czego nakłoniła go Nina Terentiew, ówczesna szefowa TVP2, która wkrótce zaczęła go zapraszać do telewizyjnych audycji oraz emitowała jego koncerty. W tym czasie nagrał piosenkę Gdzie jest drugi taki Program 2 i wystąpił z benefisem wyemitowanym przez stację pt. 30 lat minęło... Krzysztof Krawczyk i jego goście, na którym wystąpili z nim m.in. Trubadurzy, Irena Jarocka, Bohdan Łazuka, Bohdan Smoleń, Henryk Debich, Zbigniew Kurtycz, Dorota Stalińska, Skaldowie i Tadeusz Drozda.

W 1994 wydał album pt. ''Gdy nam śpiewał Elvis Presley'', który zyskał miano platyny, a także zaśpiewał największe przeboje w specjalnym recitalu na Festiwalu w Sopocie. Niedługo potem związał się z nurtem muzyki dance (italo disco), dzięki czemu udało mu się zaskarbić ogromną sympatię fanów. Zaczął wtedy podbijać swoimi piosenkami listę przebojów polsatowskiego programu ''Disco Relax''. Przez wiele miesięcy na tej liście w czołówce utrzymywało się kilka jego piosenek, w tym m.in. Zaufaj Sercu, Przez jedną chwilę zapomnienia, Arrivederci moja dziewczyno, Rysunek na szkle, Viva Las Vegas oraz śpiewany przez niego przebój Michała Wiśniewskiego Zawsze z Tobą chciałbym być. Dokonał w tym czasie także kolejnych nagrań płytowych z różnorodną muzyką, od country, przez rock and roll, ballady, muzykę taneczną i religijną, aż po piosenki dla dzieci.

W 1997 odbył trasę koncertową w Niemczech. 23 marca wytwórnia Credo Records wydała kasetę, zawierającą 19 pieśni dedykowanych Janowi Pawłowi II z okazji jego 50-lecia posługi kapłańskiej. 16 maja w Nocnym klubie Jedynki w TVP1 odbyła się premiera teledysku Nowy Jork, dochodzi chyba piąta. 4 czerwca podczas wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze wręczył papieżowi płytę ''Ave Maria'' oraz kilka innych albumów i kaset, w zamian otrzymał różaniec. W Radiu Zet, opowiadając o swoim spotkaniu z papieżem, poprosił wszystkich, których skrzywdził o przebaczenie i powiedział, że sam już wybaczył tym, z którymi był kiedyś w niezgodzie. W tym samym roku w programach zrealizowanych dla TVP1, TVP2 i TVP Polonia m.in. Krawcowe święta, Kolędowanie z Krzysztofem Krawczykiem oraz Eleni i przyjaciele zaśpiewał wspólnie z Eleni kilka kolęd oraz piosenek świątecznych (m.in. Witamy Ciebie, Gdy nadchodzi dzień grudniowy).

W 1998 wraz z TVP2 z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej przygotował recital To, co dał nam los. Podczas występu otrzymał nagrodę Prezesa TVP Ryszarda Miazka. W 1999 nagrał płytę ''Polskie Tango'' z przebojami Mieczysława Fogga, które jeszcze przed jej wydaniem można było usłyszeć w specjalnym programie telewizyjnym pod tym samym tytułem. Niedługo później wydany został krążek artysty w ramach Złotej Kolekcji. Płytę promował podczas specjalnego koncertu zorganizowanego przez radiową Trójkę. W tym samym roku nagrał z Norbim piosenkę Piękny dzień. Pod koniec roku wydana została składanka ''Piosenki na święta'', gdzie wraz z Trubadurami, jak i samodzielnie wykonał kilka piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Utworem promującym płytę była piosenka Jezusek w bieli, którą nagrał razem ze Sławomirem Kowalewskim, liderem zespołu Trubadurzy. W latach 90. często gościł w programie ''Muzyczna Jedynka'', dzięki któremu wylansował kilka znanych przebojów, m.in. Każdy dzień bez Ciebie.

Lata 2000-2009.
W 2000 wystąpił przed papieżem podczas Pielgrzymki Narodowej na placu Świętego Piotra w Watykanie, połączonej z wręczeniem złotej płyty za nagranie ''Ojcu Świętemu śpiewajmy''. W tym samym roku spotkał się z Goranem Bregoviciem, z którym nagrał płytę ''Daj mi drugie życie''. Album, promowany przez przeboje: Mój przyjacielu, Ojda Ojda, Gdybyś była moja i Płatna miłość, dotarł do 2. miejsca zestawienia OLiS. W lipcu 2001 podczas 38. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wystąpił z recitalem, promującym płytę ''Daj mi drugie życie''. Rok 2001 zakończył występem sylwestrowym podczas koncertu w Warszawie, który wyemitowany został na żywo przez TVP2. Podczas występu zaśpiewał: 2002 Nowy Rok (wersja oryginalna 2000 Nowy Rok), Zatańczysz ze mną, Pozwól mi mocno objąć cię (tyt. oryginalny Cant Help Falling in Love) Elvisa Presleya i Hello Merry Lou Ricky Nelsona.

14 października 2002 wydał album pt. ''...Bo marzę i śnię'', który zyskał miano platyny. Przez wiele tygodni krążek utrzymywał się na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych płyt w Polsce. Tym razem zaprosił do współpracy młodsze pokolenie muzyków, związanych głównie ze sceną alternatywną. Producentem całego materiału i kompozytorem dwóch nagrań był Andrzej Smolik. Wśród 12 utworów znalazł się między innymi cover kompozycji Papa Was a Rolling Stone, z repertuaru amerykańskiej formacji The Temptations, a także przeboje, które królowały przez wiele miesięcy na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych oraz telewizyjnych: Bo jesteś Ty, Mijamy, Chciałem być, Jestem Sobą. Na 39. festiwalu w Opolu wraz z Goranem Bregoviciem odebrał nagrodę Superjedynki za teledysk do piosenki Mój przyjacielu.

W listopadzie 2003 zaprezentował fanom materiał koncertowy, który wyemitowany został przez TVP2. Obok piosenek z krążka ''...Bo marzę i śnię'' znalazły się tam również największe przeboje z płyty nagranej w duecie z Goranem Bregoviciem oraz utwory z początków kariery. W 2003 nagrał też tytułową piosenkę do serialu TVN ''Na Wspólnej'', utwór z czołówki programu TVP2 ''Europa da się lubić'' oraz utwór promujący TVP2. Tego lata odebrał na Festiwalu w Opolu dwie Superjedynki dla Piosenkarza Roku i za teledysk Bo jesteś Ty. Jesienią tego roku ukazała się natomiast płyta ''Gwiazdy biesiadują. Krzysztof Krawczyk po cygańsku''.

Wiosną 2004 nagrał kolejną płytę studyjną. Pierwszym singlem był utwór Lekarze dusz, który nagrał wraz z Muńkiem Staszczykiem. Na albumie znalazło się 12 kompozycji, w tym m.in. przebój Trudno tak (razem być nam ze sobą...), nagrany w duecie z Edytą Bartosiewicz. Singiel przez wiele miesięcy podbijał radiowe i telewizyjne listy przebojów. Wśród innych muzyków gościnnie występujących na płycie znaleźli się jeszcze m.in.: Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz. Krążek długo był na pierwszym miejscu najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce. W tym samym roku na festiwalu w Sopocie odbył się koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej muzyka, na którym wystąpili też m.in.: Ania Dąbrowska, Edyta Bartosiewicz, Muniek Staszczyk, Andrzej Piaseczny. Na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę TVP Polonia Artysta bez granic oraz Muzyczną Jedynkę. Wydana przez wydawnictwo Readers Digest pięciopłytowa kolekcja podsumowująca dorobek artystyczny piosenkarza zyskała miano platynowej płyty. Otrzymał także nagrodę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego oraz zdobył pierwsze miejsce na festiwalu TOPtrendy w Sopocie. W sierpniu 2004 łódzkie Radio Parada wyemitowało program Bohdana Gadomskiego zarejestrowany w Grand Hotelu w Sopocie, w którym Krawczyk opowiadał o swojej karierze zawodowej i życiu prywatnym. Całość przeplatana była utworami z jubileuszowego koncertu artysty z okazji 35-lecia pracy zawodowej i prób koncertowych przed koncertem jubileuszowym z okazji 40-lecia pracy artystyczne w Sopocie.

W 2004 na łamach Gazety Wyborczej ukazały się dwa artykuły Roberta Sankowskiego, krytykujące Krawczyka. W swoich tekstach nazwał piosenkarza bratem łatą show-biznesu, królem estradowego kiczu, a nagrywających i śpiewających z nim artystów oskarżył o to, że tworzą z nim wyłącznie ze względów koniunkturalnych. Stwierdził też, że większość kariery Krawczyka to archaiczny, nieco beczący styl śpiewania. Karierę artysty w zespole Trubadurzy określił tandetnym wrażeniem nawet jak na czasy big-beatu. Koncert piosenkarza z okazji 40-lecia pracy artystycznej nazwał benefisem i zabawą z najbardziej tandetnych sopockich festiwali. Wypowiedzi Sankowskiego spotkały się z krytyką wielu artystów, piosenkarzy i dziennikarzy muzycznych. Do redakcji gazety napisał list m.in. Daniel Olbrychski, w którym wziął w obronę Krawczyka i zażądał przeproszenia publiczności i jego fanów przez redaktora.

Rok 2004 zaowocował także wydaniem płyty podsumowującej dorobek muzyczny artysty. Na płycie, oprócz piosenek Krawczyka, znalazły się także wykonane przez niego piosenki Mieczysława Fogga, Elvisa Presleya, Roya Orbisona, Czesława Niemena i Budki Suflera. Nagrana została wtedy piosenka Dont Get Around Much Anymore, którą wykonał razem z Rodem Stewartem. Do utworu powstał teledysk, w którym wystąpiła Agata Buzek. W grudniu 2004 wystąpił razem z dziecięcym zespołem Piątka z plusem z koncertem kolęd w kościele w Świętej Lipce, który został wyemitowany przez TVP2, a kolędy z tego występu ukazały się na płycie wydanej przez Agorę, która dołączona została do świątecznego wydania Gazety Wyborczej. W tym samym roku nagrał wspólnie z zespołem Gang Olsena piosenkę Krzysztof K., która znalazła się na płycie zespołu ''Disco & Blues''.

W 2005 nagrał dwie płyty z amerykańskimi piosenkami: ''Mona Lisa - Amerykańskie piosenki'' i ''The Shadow Of Your Smile - Amerykańskie piosenki część 2''. Albumy były efektem fascynacji Louisem Armstrongiem oraz amerykańskim bluesem i jazzem. Oba krążki zdobyły status złotej płyty oraz zostały ciepło przyjęte przez krytyków muzycznych. Dotarły do drugiego miejsca na liście najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce. W tym roku otrzymał dwa Fryderyki dla Piosenkarza Roku i za Przebój Roku (Trudno tak - z Edytą Bartosiewicz) oraz Asa Empiku za największą liczbę sprzedanych płyt w sieci Empik. Na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku otrzymał nagrodę Złotego Taboru. Otrzymał też podczas uroczystej gali emitowanej przez TVP2 statuetkę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego. Piosenkarz wygrał zdobywając liczbę 101184 głosów.

6 czerwca 2006, z okazji 85. urodzin Jana Pawła II, ukazała się nowa wersja ''Ojcu Świętemu śpiewajmy'', która miała być prezentem dla papieża, jednak wydana została już po jego śmierci. Album otrzymał nową okładkę, zmieniono także częściowo jego zawartość - pozostawiono jedynie osiem utworów i dołączono siedem nowych. Patronat nad krążkiem objął ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Katolicka Agencja Informacyjna. 25 września wydał album, zatytułowany ''Tacy samotni'', który promowany był przez singiel Tylko ty, tylko ja. Finałowy utwór Spieszmy się został dedykowany zmarłej mamie wokalisty. Album zyskał miano złotej płyty. 25 grudnia 2006 wystąpił w minirecitalu, wyemitowanym przez TV Trwam, na którym zaśpiewał kolędy oraz piosenki i pieśni o tematyce religijnej. W tym samym dniu wziął także udział w audycji Rozmowy Niedokończone, wyemitowanej w TV Trwam i Radiu Maryja.

W 2007 nagrał wraz z biskupem Antonim Długoszem utwór Europo, nie możesz żyć bez Boga, który cieszył się popularnością na antenie Radia Maryja. Niedługo potem nagrał piosenkę Nie jesteś sam dla Fundacji TVN, którą wykonał razem z Ewą Bem, Natalią Kukulską, Grzegorzem Skawińskim, Zbigniewem Wodeckim, Januszem Radkiem i Kasią Klich.

Na przełomie 2007/2008 wydawany był przez wydawnictwo Agora ''Leksykon Krzysztofa Krawczyka'', który zyskał miano podwójnej platyny. Kolekcję promował specjalnie nagrany utwór Życie jak wino i teledysk do tej piosenki oraz jej wersja dyskotekowa. 5 lipca 2008 na festiwalu TOPtrendy, wyemitowanym przez telewizję Polsat, artysta zagrał specjalny, jubileuszowy koncert, uświetniający 45-lecie jego kariery artystycznej. Wraz z nim wystąpili między innymi: Edyta Górniak, Norbi, Muniek Staszczyk, Łukasz Zagrobelny oraz Trubadurzy. Również w tym roku nagrał duet Marynarze szos z Krzysztofem Jerzym Krawczykiem (nie łączy ich żadne pokrewieństwo), który znalazł się na płycie ''Ciągle pędzimy'' zespołu ''KG Band''. Niedługo później ukazał się teledysk do piosenki, gdzie wraz z Krawczykami piosenkę zaśpiewali aktualni członkowie zespołu Trubadurzy.

15 stycznia 2009 wziął udział w programie TVP Info ''Aleja gwiazd na L-4'', prowadzonym przez doktora Macieja Świtońskiego, gdzie opowiadał m.in. o swojej arytmii serca i wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego. 20 stycznia wydał album, zatytułowany ''Warto żyć''. Materiał na płytę powstawał przez kilka lat, równolegle z innymi płytami, które wcześniej ukazały się na rynku. Przy tworzeniu płyty udział wzięli: Grzech Piotrowski, który jest cenionym saksofonistą jazzowym, Paweł Bzim Zarecki (współpracownik Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz), Kasia Cerekwicka, bracia Golcowie, Beata Bednarz i Marcin Wawruk (aranżer i producent, pracował wcześniej m.in. właśnie z Krawczykiem, Marylą Rodowicz, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Norbim) oraz poeta Krzysztof Szatrawski. Album zyskał miano Złotej Płyty.

24 listopada 2009 został wydany przez wydawnictwo Presto Brodnica z Dębicy kalendarz wspierający schroniska dla zwierząt, w którym ukazało się jego zdjęcie. Trzy dni później w sprzedaży pojawiła się jego setna solowa płyta, zatytułowana ''Nigdy nie jest za późno'', na której znalazła się piosenka Z kobietami to różnie bywało, którą nagrał z Danielem Olbrychskim. Przy tworzeniu płyty udział brali m.in. Grzech Piotrowski i Jacek Królik. Utwór o tematyce patriotycznej Bo to jest Polska, pochodzący z tego krążka, jest emitowany na antenie Radia Maryja i był nominowany do tytułu Piosenki Roku tej rozgłośni. 5 grudnia zaśpiewał z Danielem Olbrychskim w programie ''Dzień dobry TVN'' piosenkę z krążka Nigdy nie jest za późno. W tym samym miesiącu nagrał płytę z kolędami śpiewanymi wraz z zespołem góralskim Marcina Pokusy z Węgierskiej Górki, która została dodana do jednego z wydań Gazety Wyborczej. 24 grudnia wystąpił z zespołem w programie świątecznym w TVP2, gdzie wraz z biskupem Antonim Długoszem, Eleni i swoją żoną Ewą zaśpiewali kilka kolęd i piosenek świątecznych. Dwa dni później 26 grudnia wystąpił w koncercie Świętokrzyskie Kolędowanie w Kielcach, wyemitowanym przez TVP1, na którym zaśpiewał kolędę Przybieżeli do Betlejem i piosenkę 2000 takich świąt. Rok 2009 zakończył występem w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia 2010 w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Podczas koncertu odebrał Złotą Płytę za album ''Warto Żyć''.

Lata 2010-2019.
17 stycznia 2010 był gościem muzycznym Charytatywnego Balu Dziennikarzy, organizowanego w auli Politechniki Warszawskiej. 20 lutego zagrał, transmitowany przez TVP Gdańsk koncert w Filharmonii Bałtyckiej. W sezonie letnim wziął udział w trasie koncertowej Trubadurów z okazji 45-lecia istnienia grupy oraz wystąpił w koncercie jubileuszowym pt. Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz wyemitowanym przez TVP Łódź. Niespełna rok później koncertował wraz z zespołem w Sali Kongresowej w Warszawie. Na przełomie października i listopada odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie, wystąpił m.in. w Chicago, Nowym Jorku, New Jersey, Memphis, czy Toronto, gdzie oprócz znanych przebojów wykonał premierowy utwór Ameryko autorstwa Seweryna Krajewskiego. 20 listopada wystąpił w Wilnie z koncertem dla Polonii mieszkającej na Litwie, a sześć dni później odbył się jego dwugodzinny koncert pt. Krzysztof Krawczyk - największe przeboje w Sali Kongresowej w Warszawie. Również w listopadzie ukazała się jego książka autobiograficzna pt. ''Życie jak wino'', którą napisał wspólnie z Andrzejem Kosmalą.

Pod koniec kwietnia 2011 wydał album pt. ''JP II. Aba Ojcze'', który nagrał z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. 1 maja wystąpił w koncercie Ojcu Świętemu śpiewajmy razem, transmitowanym przez telewizję Polsat z wadowickiego rynku, podczas którego zaśpiewał m.in. utwór Ojcu Świętemu Śpiewajmy i ulubioną pieśń oazową papieża - Barka. Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II dokonaną przez jego następcę Benedykta XVI. W styczniu 2012 wystąpił jako jeden z uczestników specjalnego wydania w programie ''Jaka to melodia?'' oraz zaśpiewał kilka piosenek. Pod koniec lutego ukazała się płyta Antoniego Długosza pt. ''Europo nie możesz żyć bez Boga'', na której znalazł się tytułowy utwór, nagrany przez Krawczyka w duecie z biskupem. Trzy miesiące później artysta był gościem programu Sylwestra Latkowskiego ''Granice kariery'' na antenie Polsat Play, w którym opowiedział o swojej działalności muzycznej, zdradach oraz blaskach i cieniach swojej kariery zawodowej. Był jedną z gwiazd letnich koncertów Lata z Radiem Programu I Polskiego Radia (wystąpił w 22 koncertach). 18 września wydał dwuczęściowy album, zawierający największe przeboje polskiej muzyki: ''Polski Songbook vol.1 - Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek?'' oraz ''Polski Songbook vol.2 - Nasze pokolenie''. Teledyskiem promującym płytę została piosenka Henryka Fabiana Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży. Promocja krążków z udziałem Krawczyka odbyła się w Radiu Złote Przeboje, Pierwszym Programie Polskiego Radia i Radiu Zet oraz programach telewizyjnych ''Dzień dobry TVN, Kawa czy herbata?'' i ''Pytanie na śniadanie''. 23 września wystąpił w wielkim jubileuszowym koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie z okazji 15-lecia Radia Złote Przeboje. Pod koniec listopada ukazał się trzypłytowy box, zawierający oprócz najsłynniejszych piosenek polskiej muzyki w interpretacji Krawczyka, kolędy nagrane z udziałem Kapeli Góralskiej Marcina Pokusy, które rok wcześniej zostały dołączone do świątecznego wydania Gazety Wyborczej. 6 grudnia 2012 z albumem pt. ''...bo marzę i śnię'' zajął 20. miejsce w plebiscycie przeprowadzonym przez RMF FM na najlepszą polską płytę pop w historii. 31 grudnia wystąpił na rynku wrocławskim w koncercie sylwestrowym 60 przebojów na 60 lat TVP.

W 2013 i 2014 świętował 50-lecie kariery artystycznej. Z tej racji K&K Studio (Kosmala & Kniat) opublikowało w częściach ''Antologię Krzysztofa Krawczyka''. 7 stycznia po raz pierwszy spotkał się z aktorami serialu TVN ''Na Wspólnej'' na specjalnym spotkaniu z okazji 10-lecia jego emisji. 19 stycznia w Sali Kongresowej w Warszawie wziął udział w koncercie jubileuszowym z okazji 15-lecia programu ''Jaka to melodia?''. 12 lutego ukazała się jego kolejna kolekcja z serii antologii pt. ''Ave Maria - tribute to Benedict XVI'', wydana w hołdzie papieżowi Benedyktowi XVI, który dzień wcześniej ogłosił swoją rezygnację z urzędu Głowy Kościoła. Na płycie znalazły się również nigdy niepublikowane nagrania artysty, m.in. Matko, która Nas Znasz i Zdrowaś Maryjo. 12 maja wystąpił z piosenkami religijnymi w Niepokalanowie w obchodach 75. rocznicy powstania katolickiej rozgłośni Radio Niepokalanów. W październiku rozpoczął trasę koncertową 50 lat na scenie oraz pracę nad powstaniem nowej płyty pt. ''Pół wieku człowieku''. Album zwiastował singlem Jak daleko, które zaśpiewał w duecie z Ras Lutą. 31 grudnia wystąpił na skwerze Kościuszki w Gdyni podczas sylwestrowego koncertu transmitowanego przez telewizję Polsat, a podczas widowiska odebrał nagrodę za 50 lat pracy artystycznej oraz otrzymał tytuł króla polskiej estrady przyznany mu przez Polsat, Radio Zet i dziennik Fakt.

4 stycznia 2014 wystąpił w kościele ewangelickim w Pszczynie w charytatywnym koncercie Musica Sacra, którego dochód został przekazy na Dom Kulejących Aniołów w Piasku, zajmujący się pomocą osobom z upośledzeniem umysłowym. 21 lutego Radio Złote Przeboje ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze pięć piosenek piosenkarza - zwyciężył utwór Bo jesteś Ty, wygrywając ze szlagierami, takimi jak Jak minął dzień, Parostatek, Chciałem być czy Trudno tak (razem być nam ze sobą...). 29 marca odebrał SuperWiktora za całokształt kariery artystycznej podczas ceremonii rozdania Wiktorów odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie. 29 kwietnia wydał teledysk do tytułowego utworu z albumu pt. ''Pół wieku człowieku'', na którym znalazła się też piosenka Ewy przepis na miłość, którą zaśpiewał razem z Norbim, oraz utwór Czemu tylko wtedy dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II. Dwa dni przed premierą albumu tytułowy singiel znalazł się na 18. miejscu Listy Przebojów Polskiego Radia PiK, a także zajął 4. miejsce na Liście Przebojów Radia Olsztyn. 9 czerwca z racji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Krawczyka TVP1 wyemitowała specjalny odcinek programu ''Świat się kręci'' pt. Pół wieku człowieku z udziałem piosenkarza, jego żony Ewy i menedżera Andrzeja Kosmali oraz przyjaciół artysty, którzy towarzyszyli mu podczas jego kariery muzycznej. Podczas audycji otrzymał z rąk prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych Ryszarda Poznakowskiego statuetkę za zasługi dla polskiej muzyki oraz Krzyż Orderu Odrodzenia rock and rolla. 22 czerwca wystąpił w ramach trasy koncertowej 50 lat na scenie w Opolu z koncertem, który przypadł dokładnie w 51. rocznicę debiutu scenicznego artysty w zespole Trubadurzy. 6 września wystąpił z recitalem podczas 6. Dziękczynienia w Rodzinie zorganizowanego w Toruniu pod patronatem Radia Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Naszego Dziennika. We wrześniu zdobył tytuł najlepszego polskiego piosenkarza w plebiscycie Super Expressu. W grudniu zaangażował się w 5. edycję akcji Pomaganie jest trendy na rzecz osób chorych na autyzm i nagrał razem z kilkoma artystami piosenkę Pomaganie jest trendy wraz z teledyskiem o tej samej nazwie. 31 grudnia 2014 wystąpił w Gdyni podczas Sylwestrowego rejsu przebojów transmitowanego przez telewizję Polsat i Polsat 2, tego wieczoru odebrał statek króla polskiej muzyki rozrywkowej, nagrodę przyznaną przez Polsat, RMF FM i gazetę Fakt.

27 listopada 2015 wydał płytę z piosenkami Leonarda Cohena pt. ''Tańcz mnie po miłości kres'' w tłumaczeniu Macieja Zembatego. 25 grudnia w świątecznym wydaniu programu ''Jaka to melodia?'' otrzymał wyróżnienie Piękniejsza Polska za promowanie polskiej kultury w świecie i zasługi dla polskiej sceny muzycznej przyznane przez Bogdana Zdrojewskiego, gdy był jeszcze ministrem kultury. 13 lutego 2016 pojawił się na prapremierze sztuki teatralnej Andrzeja Mańkowskiego ''Być jak Krzysztof Krawczyk'', wystawianej w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. We wrześniu, z okazji 70. urodzin otrzymał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował mu za wkład do polskiej muzyki. 10 października wydał singiel Każdy Dziad, nagrany wspólnie z Maciejem Maleńczukiem na potrzeby albumu pt. ''Duety''. Płyta ukazała się 4 listopada i zawierała premierowe utwory wykonane przez Krawczyka wspólnie z Kasią Nosowską, Anią Dąbrowską, Maciejem Maleńczukiem, Urszulą Kasprzak i Wojciechem Kordą. 24 grudnia telewizja Polsat wyemitowała koncert Wielkie kolędowanie z Polsatem z Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, gdzie jako jeden z wielu artystów zaśpiewał kilka kolęd i piosenek świątecznych. 31 grudnia zagrał półtoragodzinny koncert sylwestrowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W lutym 2017 wydał album pt. ''Psalmy Dawidowe'', zawierający niepublikowane dotąd na jednej płycie utwory, które powstały w ciągu kilkudziesięciu lat jako owoc poszukiwań i duchowej przemiany artysty po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w jego życiu. Do zrealizowania tego pomysłu zachęcił go Jan Góra. 20 maja na zaproszenie młodzieży wystąpił z koncertem podczas juwenaliów w Gdańsku, gdzie przy jego przebojach bawiło się kilka tysięcy, głównie młodych ludzi. Koncert trwał prawie dwie godziny, a publiczność wywalczyła u piosenkarza kilka bisów. 18 sierpnia zaśpiewał kilka swoich utworów w Mrągowie na Festiwalu Przebojów Weselnych, który był transmitowany na żyo przez Polsat. 26 września wystąpił wraz z Trubadurami na wielkiej gali jubileuszowej w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Tego wieczoru Krawczyk został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który wraz z innymi odznaczeniami dla członków zespołu Trubadurzy wręczył im prof. Piotr Gliński. Transmisję z koncertu przeprowadziły TVP2 i TVP Polonia. 4 października zaprezentował teledysk do piosenki Będę Twój dzisiaj wieczorem, który zapowiadał album artysty pt. ''Wiecznie młody'' z piosenkami Boba Dylana śpiewanymi po polsku, których przekładu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Krążek ukazał się w sprzedaży 10 listopada. Promocja płyty miała miejsce z udziałem artysty w Pierwszym Programie Polskiego Radia, Radiu Zet, ''Pytaniu na śniadanie'' w TVP2, ''Onet Rano'' na portalu internetowym Onet.pl, Telewizji WP i ''Dzień dobry, Polsko!'' na antenie TVP1. 31 grudnia 2017 wystąpił z koncertem sylwestrowym w Nowym Sączu.

W 2018 świętował 55-lecie kariery muzycznej. 6 marca jego album pt. ''Wiecznie młody'' został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii ''Album roku - muzyka korzeni''. 1 kwietnia zaprezentował utwór Lewandowski, gol dla Polski, do którego nagrał teledysk. 18 maja wydał kolejny mundialowy utwór Biało-czerwoni, do którego również powstał klip. Obie piosenki promowały płytę pt. ''Biało-Czerwoni! Przeboje kibica'', którą nagrał z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji i Ligi Narodów UEFA. Zarówno piosenka, jak i album spotkały się z ogromną falą krytyki i hejtu w internecie. W wywiadzie dla TVP Sport Krawczyk zaznaczył, że hejterzy mogą wziąć do ręki dobrą książkę albo iść do teatru czy filharmonii. Andrzej Kosmala, który jest twórcą większości tekstów do utworów, które ukazały się na płycie, jasno zaznaczył, że z założenia krążek miał zawierać nieskomplikowane melodie i łatwe do zapamiętania słowa piosenek, tak aby były one proste do śpiewania. Nie zabrakło też pozytywnych opinii, jak i żywiołowych reakcji, głównie ze strony młodzieży i studentów obecnych na koncertach artysty. 27 kwietnia wydał album pt. ''Country album. Pokochaj moje marzenia'', na którym umieścił zremasterowane utwory z płyty winylowej pod tym samym tytułem, wydanej w 1987 i nagranej w studiu ZPR w krakowskim teatrze STU oraz w Studio Giełda w Poznaniu. W maju zagrał koncerty na pięciu imprezach juwenaliowych w różnych miastach w Polsce: we Wrocławiu, w Olsztynie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie. 24 maja podczas juwenaliów w Poznaniu udało się pobić rekord Polski na najwięcej osób śpiewających piosenkę rozrywkową jednocześnie - utwór Krawczyka Chciałem być zaśpiewało na placu przed Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kilka tysięcy osób, w tym m.in. rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki i prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. 8 czerwca wydał album pt. ''Biało-Czerwoni! Przeboje kibica'', zawierający osiem premierowych utworów oraz nowa wersję hitu Wygrajmy jeszcze jeden mecz, nagranego z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986. Na album trafiły też dwa nagrania karaoke do piosenek Lewandowski, gol dla Polski i Biało-czerwoni. Piosenkę pt. Turbogrorsik dedykowaną Kamilowi Grosickiemu nagrał w duecie z Grzegorzem Kupczykiem. Tego samego dnia podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie Hit na mundial wykonał utwór o Robercie Lewandowskim. Następnego dnia wystąpił na festiwalu z piosenkami Parostatek, Byle było tak i Ostatni raz zatańczysz ze mną. Tym występem rozpoczął oficjalne obchody 55-lecia pracy artystycznej. Podczas koncertu Agata Konarska i Artur Orzech wręczyli mu statuetkę Telewizji Polskiej za całokształt pracy scenicznej. Wcześniej przebój Ostatni raz zatańczysz ze mną został wybrany przez czytelników Super Expressu jego największym hitem całej działalności muzycznej. Wystąpił też w programach Telewizji Polskiej: ''Pytanie na śniadanie'', ''Gość Wiadomości'' i ''Ziarno'', w którym wspólnie z biskupem Antonim Długoszem wykonał piosenkę Europo, nie możesz żyć bez Boga. 19 czerwca zaprezentował piosenkę nagraną w duecie z Grzegorzem Kupczykiem pt. Turbogrosik, do którego zrealizował teledysk. 3 lipca wydał singiel Kto takie oczy ma?.

20 marca 2019 w serwisach Tidal i Spotify ukazał się album artysty pt. ''Concert hits'' z 18 piosenkami, które wielokrotnie wykonywał na koncertach. Trzy utwory z płyty - Jestem sobą, Chciałem być oraz Tylko ty, tylko ja - zostały nagrane ponownie w odświeżonych aranżacjach. W maju i czerwcu wystąpił na imprezach juwenaliowych w Krakowie, Warszawie, Białymstoku i Gliwicach. W lipcu zostały udostępnione w serwisach streamingowych dwa albumy artysty: ''Europo witaj nam'' i ''W piękny rejs''. Jesienią 2019 udostępniono w sieci wydany w latach 80. winyl pt. ''Krawczyk dzieciom'' oraz album ''Teatr Jawy i Snu''. 23 grudnia ukazał się utwór pt. Niech dla nas zawsze będą święta, który nagrał z zespołem Trubadurzy.

Lata 2020-2021.
9 stycznia 2020 po raz pierwszy udostępniona została nagrana przez niego piosenka pt. Solidarity - anglojęzyczna wersja utworu Solidarność z 1981. 26 maja tego samego roku ukazało się w serwisie YouTube nagranie-teledysk piosenki Dzwonię, by powiedzieć Wam, którą artysta wykonał w ramach Hot16Challenge 2. W akcji udział wzięli m.in. piosenkarze, aktorzy, dziennikarze i politycy, którzy poprzez śpiew zachęcali do wpłacania darowizn na rzecz walki z koronawirusem. Jego utwór jest wyrażeniem wdzięczności pracującym w niełatwych warunkach pielęgniarkom. Numer powstał w domu Krawczyków w Grotnikach. Do podjęcia wyzwania Krawczyk został nominowany m.in. przez Mariana Lichtmana, członka zespołu Trubadurzy. Nagranie zostało bardzo dobrze przyjęte przez internautów i krytyków muzycznych. Również w maju amerykańscy raperzy B-Real, Rick Ross i Berner nagrali piosenkę Candy, w której za podkład muzyczny posłużył im utwór Trudno tak (razem być nam ze sobą...) Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz.

Od marca 2020 nie opuszczał swojego domu w Grotnikach (poza kilkoma wyjazdami, m.in. na kontrole lekarskie czy do studia nagraniowego K&K Studio w Poznaniu), co miało związek z obawą przed zarażeniem COVID-19, a także z licznymi chorobami i wiekiem artysty. Z tego powodu w październiku został rozwiązany zespół instrumentalno-wokalny Krzysztof Krawczyk Family, który koncertował z piosenkarzem od 1985.

23 października ukazał się album artysty pt. ''Horyzont'', który w tygodniu od 4 do 10 stycznia 2021 był promowany jako płyta tygodnia na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. W grudniu był bohaterem nadanej na antenie Polskiego Radia Londyn dwugodzinnej audycji Marcina Wolniaka ''Marcin śpiewa z gwiazdami'', która została w całości poświęcona życiu i karierze Krawczyka; w trakcie trwania programu można było wysłuchać wywiadu z piosenkarzem, który został przeprowadzony przed Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu w 2018, a ponadto prowadzący połączył się telefonicznie z Andrzejem Kosmalą, który opowiadał o trwającej prawie pięć dekad współpracy muzycznej między nim i wokalistą.

25 grudnia 2020 Telewizja Polska premierowo wyemitowała niespełna dwugodzinny film dokumentalny w reżyserii Michała Bandurskiego i Krystiana Kuczkowskiego pt. ''Krzysztof Krawczyk - całe moje życie'', opowiadający historię życia piosenkarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego kariery scenicznej, a także trudnego życia na emigracji, licznych romansów z kobietami, ciężkiego wypadku samochodowego oraz nawrócenia po latach niewiary w Boga. Podczas pierwszej emisji dokument ten obejrzało według badań monitorowania oglądalności rzeczywistej ok. 4,5 mln widzów, dzięki czemu był to najchętniej oglądany program telewizyjny podczas świąt Bożego Narodzenia w Polsce.

28 lutego 2021 kanał telewizyjny TVP2 wyemitował odcinek programu ''Szansa na sukces. Opole 2021'', w którym uczestnicy wykonywali piosenki Krawczyka. Sam artysta nie wziął jednak udziału w programie, głównie ze względów zdrowotnych, a w skład jurorski, oceniający występy wokalistów, weszły osoby współpracujące z piosenkarzem: Andrzej Kosmala, Wojciech Trzciński, Ryszard Kniat oraz Ea Krawczyk.

18 marca 2021, decyzją Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video, przyznana została mu statuetka Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

Śmierć.
W marcu 2021 przeszedł zakażenie koronawirusem i trafił do szpitala. Dwa dni przed śmiercią poinformował, że opuścił szpital i czuje się już lepiej. 5 kwietnia około godziny 12:00 zasłabł w swoim domu w Grotnikach. Pomimo szybkiego przyjazdu karetki i przewiezienia go do szpitala w Łodzi, zmarł tuż przed godziną 15.00. Jak poinformowała Ewa Krawczyk, przyczyną śmierci jej męża nie był bezpośrednio COVID-19, ale ogólne osłabienie po powrocie ze szpitala i szereg chorób współistniejących, na które cierpiał.
Życie prywatne
Trzykrotnie żonaty. W latach 70. był mężem Grażyny Adamus i Haliny Żytkowiak, z którą miał syna Krzysztofa.

W 1982 poznał swoją przyszłą żonę, Ewę, za której namową udał się na mszę do kościoła w Chicago i stał się odtąd ponownie osobą wierzącą. Mieszkał w Grotnikach pod Łodzią. Miał trzy adoptowane córki.
Zespół instrumentalno-wokalny Krzysztof Krawczyk Family
Od 1985 występował z zespołem instrumentalno-wokalnym o nazwie Krzysztof Krawczyk Family, w którego skład wchodzili:
* Roman Suchan - multiinstrumentalista - klawisze, akordeon, saksofon, klarnet, śpiew
* Czesław Czester Paluch - klawisze, śpiew
* Piotr Heflich - gitara elektryczna, akustyczna
* Zbigniew Heflich - gitara basowa
* Tomasz Shafran Szafrański - perkusja
* Ewa Krawczyk, Sylwia Krawczyk-Urbańczyk i Agnieszka Jadwiga Rosenbeiger - śpiew

Nad całością zespołu czuwał Andrzej Kosmala, który od 1974 był menedżerem Krawczyka. Szefem grupy od strony muzycznej i realizacji dźwięku na koncertach był Ryszard Kniat. Grupa została rozwiązana w październiku 2020.
Dyskografia
Odznaczenia
Honorowy obywatel Indianapolis.

W 1979 otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

W 2004 odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy, Złotym Krzyżem Zasługi.

18 kwietnia 2011 wraz z członkami zespołu Trubadurzy otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

10 listopada 2015 został wyróżniony Odznaką Za Zasługi dla Miasta Łodzi.

26 września 2017 razem z Trubadurami został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Księga Wpisów
Brak wpisów w Księdze Wpisów.
Zapalone znicze
Lista jest pusta
Galeria
Albert Zawada / Agencja Agora
Albert Zawada / Agencja Agora
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Aleja Gwiazd in Kraków, Items with OTRS permission confirmed, Krzysztof Krawczyk, P6305 SDC
Wikipedia, Aleja Gwiazd in Kraków, Items with OTRS permission confirmed, Krzysztof Krawczyk, P6305 S
Wikipedia, Events in Darłowo, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Events in Darłowo, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Photographs by Jarosław Pijarowski, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Photographs by Jarosław Pijarowski, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Wikipedia, Krzysztof Krawczyk, Self-published work
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl