Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Leonard Pietraszak
Leonard Józef Pietraszak (ur. 6 listopada 1936 w Bydgoszczy, zm. 1 lutego 2023 w Warszawie) - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
Życiorys
Urodził się jako syn Aleksandra (1902-1988), powstańca wielkopolskiego, żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy, gdzie zamieszkiwał w domu przy ul. Gdańskiej 95, a po 1945 przy ul. Grunwaldzkiej 38. Gdy mieszkał pod tamtym adresem poznał go, mieszkający niedaleko kamienicy Edward Rinke. Ponieważ młody Leonard Pietraszak chciał pójść w ślady brata, który boksował w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął treningi pod okiem trenera Rinkego. Przygoda z boksem nie trwała długo. Pietraszak przegrał walkę w Solcu Kujawskim i ojciec zakazał mu boksować.


Absolwent miejscowego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza (1954). Po zakończeniu liceum był instruktorem ds. prenumeraty prasy zakładowej w bydgoskim Ruchu[http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,23442915,leonard-pietraszak-honorowym-obywatelem-bydgoszczy.html Leonard Pietraszak honorowym obywatelem Bydgoszczy].. 19 czerwca 1959 zadebiutował jako aktor w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1960-1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie występował w teatrach warszawskich: w latach 1965-1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, a w latach 1977-2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych: wystąpił jako Krzysztof Dowgird w serialu ''Czarne chmury'', jako doktor Karol Stelmach, przyjaciel głównego bohatera - inż. Stefana Karwowskiego w ''40-latku'' oraz płk. Wareda w ''Karierze Nikodema Dyzmy''. W latach 80. wystąpił w roli Kramera w dwóch częściach popularnych komedii ''Vabank'' i ''Vabank II''.

W 2000 roku aktor został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002, podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2010 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Kolekcjonował obrazy z okresu Młodej Polski. Swoją kolekcję przekazał w 2021 r. bydgoskiemu Muzeum Okręgowemu.

Był mężem aktorki Wandy Majerówny. Z pierwszego małżeństwa z Hanną, miał syna Mikołaja.

4 lutego 2023 aktora pożegnano w Warszawie podczas mszy świętej w Kościele Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym. 7 lutego ma zostać pochowany w grobie swojej matki na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.
{{Clear|left}}
Księga Wpisów
Brak wpisów w Księdze Wpisów.
Zapalone znicze
Lista jest pusta
Galeria
Wikipedia, Aleja Gwiazd in Międzyzdroje, Leonard Pietraszak, Self-published work
Wikipedia, Aleja Gwiazd in Międzyzdroje, Leonard Pietraszak, Self-published work
Wikipedia, Bydgoska Aleja Autografów, Leonard Pietraszak, PD-self, Self-published work
Wikipedia, Bydgoska Aleja Autografów, Leonard Pietraszak, PD-self, Self-published work
Wikipedia, Flickr images reviewed by FlickreviewR 2, Leonard Pietraszak, Photographs by Ja Fryta
Wikipedia, Flickr images reviewed by FlickreviewR 2, Leonard Pietraszak, Photographs by Ja Fryta
Wikipedia, Flickr images missing SDC creator, Flickr images missing SDC source of file, Flickr images reviewed by trusted users, Leonard Pietraszak, Photographs by Sławek Skonieczny
Wikipedia, Flickr images missing SDC creator, Flickr images missing SDC source of file, Flickr image
Wikipedia, Leonard Pietraszak, PD-Poland, Roman Wilhelmi
Wikipedia, Leonard Pietraszak, PD-Poland, Roman Wilhelmi
Wikipedia, 1991 in Poland, Ateneum Theatre in Warsaw, Events in Wrocław, Items with VRTS permission confirmed, Leonard Pietraszak, Marcin Sosnowski, Marian Opania, Pictures in Dziennik Dolnośląski, Wiktor Zborowski
Wikipedia, 1991 in Poland, Ateneum Theatre in Warsaw, Events in Wrocław, Items with VRTS permission
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl