Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Tomasz Knapik
Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943 w Warszawie, zm. 6 września 2021) - polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, doktor inżynier elektrotechnik, wykładowca akademicki.
Życiorys
Edukacja.
Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, uzyskał stopień doktora, specjalizował się w elektrotechnice samochodowej. Wykładał na Wydziale Transportu PW, był opiekunem ponad dwustu prac inżynierskich i magisterskich.

Kariera.
Karierę medialną rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu (głównie w Trójce) i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP czytał filmy zagraniczne na żywo na stanowisku lektorskim oraz materiały do Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Na początku lat 90., gdy w Polsce panował największy rozkwit kaset wideo, czytał wiele filmów, wydawanych przez oficjalnych dystrybutorów, zdarzało mu się również czytać filmy wydawane przez pirackie firmy. Wśród wszystkich filmów, które przeczytał, znalazło się wiele klasyków kina akcji, a także dużo filmów klasy B czy C. Był stałym pracownikiem takich polskich dystrybutorów, jak: Imperial, Vision, Best Film, NVC VIM, ITI Home Video, Artvision i wielu innych.


Po zmianie ustrojowej w Polsce został lektorem Polskiej Kroniki Filmowej do końca jej istnienia. W 1993 zaczął współpracować ze studiami dźwiękowymi takimi jak: Studio Publishing, Studio Eurocom, czy Studio En-Be-Ef, które przygotowywały polskie wersje lektorskie w filmach i serialach dla prywatnych stacji telewizyjnych, m.in. dla telewizji Polonia 1.

W 1995 został zatrudniony na stałe w telewizji Polsat, gdzie stał się głównym lektorem stacji, czytał niemalże wszystkie filmy i seriale, a także zwiastuny zapowiadające ich emisje. W 1996 powrócił do współpracy z Polonią 1, gdzie był lektorem w programach: ''Pełnym gazem (magazyn motoryzacyjny)'' , ''Escape'' - (program o grach komputerowych i internecie), ''Nie tylko na weekend'' oraz ''Fachowiec radzi''.

W 2005 był jednym z głównych lektorów w filmach i serialach w telewizji Tele 5. Również w tym samym roku był lektorem w kontrowersyjnych reklamach telefonii komórkowej Heyah. Czytał także w wielu reklamach wyborczych różnych partii politycznych, w tym także kontrowersyjnej partii Narodowe Odrodzenie Polski. W latach 2005-2007 na antenie TVN24 czytał w programie Kronika filmowa TVN24. W 2006 był współprowadzącym program telewizyjny ''Re:akcja'' na antenie TVP1. Był lektorem w programie ''Uwaga! Pirat'' w TVN Turbo i ''Stop drogówka'' w TV4. W latach 2005-2007 był także lektorem w programie ''Karambol'' na antenie TVN Turbo, który tworzony był przez Studio Filmowe i Reklamowe, nagrywające także program ''Uwaga! Pirat''.

W 2008 nagrał komunikaty głosowe dla systemu informacji pasażerskiej w pojazdach stołecznego ZTM (zapowiedzi głosowe dotyczące przebiegu trasy) emitowane w autobusach i tramwajach. Od września 2010 był narratorem w powieści radiowej ''Dym nad wysypiskiem'', emitowanej na antenie RMF FM.

W 2013 wystąpił w dwóch skeczach kabaretowych w programie ''Dzięki Bogu już weekend'' na antenie TVP2. We wrześniu 2014 gościnnie wystąpił w 46. odcinku serii ''Retro''.

Rodzina.
Jego syn Maciej jest tłumaczem i dziennikarzem telewizyjnym.
Księga Wpisów
Brak wpisów w Księdze Wpisów.
Zapalone znicze
Lista jest pusta
Galeria
Agencja Agora / Łukasz Cynalewski
Agencja Agora / Łukasz Cynalewski
Wikipedia, Flickr images reviewed by FlickreviewR 2, Photographs by Ja Fryta, Tomasz Knapik
Wikipedia, Flickr images reviewed by FlickreviewR 2, Photographs by Ja Fryta, Tomasz Knapik
Wikipedia, 26 International Festival of Comics and Games in Łódź, Pages with maps, Self-published work, Taken with Samsung Galaxy Grand Prime VE, Tomasz Knapik
Wikipedia, 26 International Festival of Comics and Games in Łódź, Pages with maps, Self-published wo
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl