Wybierz język

polski

Zamknij

cmentarz: Powązki, Warszawa
fotografia: Jacek Michiej
Zbigniew Namysłowski
Zbigniew Jacek{{u|uwaga1}} Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie{{u|uwaga2}}, zm. 7 lutego 2022) - polski saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.
Życiorys
Urodził się 9 września 1939 r., wkrótce po wybuchu II wojny światowej, w pociągu ewakuującym jego rodziców z Warszawy do Wilna. Jego rodzice zginęli podczas wojny, wychowywała go później babka, z którą po wojnie powrócił do Polski - do Warszawy. Następnie przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął edukację w szkole muzycznej. W 1954 r. przeniósł się z powrotem do Warszawy i włączył się w aktywne tam środowisko jazzowe.

Gry na fortepianie, a następnie na wiolonczeli uczył się szkołach muzycznych w Krakowie i Warszawie. Swoją przygodę z jazzem rozpoczął w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy, potem wystąpił na drugim Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Grał między innymi z zespołami All Stars i Modern Combo. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny - grał na puzonie w znanych polskich zespołach dixielandowych, był liderem grupy Modern Dixielanders. Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Z zespołem The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego odbył w 1962 roku trasę koncertową po USA. W latach 60. XX w. grał we własnych zespołach: Jazz Rockers i Zbigniew Namysłowski Quartet. Brał też udział w nagrywaniu płyt innych artystów, m.in. ''Astigmatic'' Krzysztofa Komedy i ''Enigmatic'' Czesława Niemena.

5 czerwca 2007 roku został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Uwagi
{{Uwagi|
Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów Z. Namysłowskiego.
Według samego Zbigniewa Namysłowskiego, w akcie urodzenia jako miejsce urodzenia wskazano Warszawę, jednak urodził się w pociągu ewakuacyjnym w okolicach Mińska Mazowieckiego.
}}
Przypisy

*
*
Księga Wpisów
Brak wpisów w Księdze Wpisów.
Zapalone znicze
Lista jest pusta
Galeria
Wikipedia
Wikipedia
Operatorem serwisu jest
Erkwadrat sp. z o.o.
ul. Letnia 16
05-510 Chyliczki
123-139-4399
+48 (22) 350 75 61
kontakt@pamietam.pl
facebook/pamietam
Rozliczenia transakcji
kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem
dotpay.pl